Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Otevírá se unikátní výstava v bývalém Stalinově pomníku. Její vznik podpořilo přes tisíc dárců

Otevírá se unikátní výstava v bývalém Stalinově pomníku. Její vznik podpořilo přes tisíc dárců

Služebna StB, krypta v Resslově ulici i vagón mířící do koncentračního tábora - do všech těchto míst návštěvníky přenese nová výstava Paměti národa. Ode dneška až do začátku prosince ji mohou zájemci navštívit v netradičním prostoru, v podzemí pod bývalým Stalinovým pomníkem na Letné v Praze.

Záměr uspořádat výstavu ke stému výročí republiky oznámila organizace Post Bellum, která se zabývá především shromažďováním vzpomínek pamětníků, loni na podzim. Organizátoři vyhlásili veřejnou sbírku, ve které si dali za cíl získat příspěvek ve výši 10 milionů korun. Podařilo se. "Na výstavu přispělo zatím 1 121 dárců, kteří nám poslali téměř 5 milionů korun," vysvětluje pro INFO.CZ manažerka komunikace Post Bellum Jana Holcová. Lidé přispívali po stokorunách, i tisícikorunách, našli se ale i dárci, kteří poslali statisícové dary. Největším donorem se stal Magistrát hlavního města Prahy, který na výstavu věnoval 4,3 milionu korun.

Multimediální výstava pod bývalým pomníkem Stalina otevírá dnes a potrvá až do 9. prosince 2018. Návštěvníkům nabídne expozici ve dvou podzemních prostorech a ještě další dvě instalace. Základem podzemní části je 3D projekce a sugestivní videomapping v rozlehlém prostoru pod bývalým památníkem. Záměrem tvůrců bylo představit důležité momenty ze stoleté historie republiky. Příchozí se tak ocitnou například v kabině válečného spitfiru, ve vlaku, který jede do koncentračního tábora i na demonstraci v roce 1989. Promítání v druhém podzemním prostoru doplňuje předchozí zážitek pomocí výpovědí pamětníků, kteří vzpomínají na první republiku i dobu nacismu a komunismu.

"Základem výstavy je koncept svobody a její ztráty. V každé z expozic ji návštěvníkům nějakým způsobem omezujeme," popisuje pro INFO.CZ art director výstavy Martin Hejl. Jeho multimediální studio Loom on the Moon společně s tvůrci ze studia Kolmo a Pink Productions začalo výstavu připravovat už od loňského podzimu. V prostoru pod Stalinem expozici chystají od počátku srpna. Na vnitřní část výstavy navazují ještě dvě doplňkové instalace. Mezi vchody do podzemí vyrostou informační tabule, které poskytnou kontext k událostem představeným prostřednictvým videomappingu. Nad vchody u kyvadla pak vyrostla obrovská černá zeď, která v této chvíli zakrývá výhled na Prahu a je odkazem na Berlínskou zeď a na období nesvoody.

Zájemci mohou výstavu navštívit každý den kromě pondělí od 8:30 do 19 hodin. O víkendech je otevřeno od 10. hodiny dopoledne. Protože místo v podzemí je omezené a v jedné chvíli dostupné jen pro několik osob, je nutné zakoupit lístek vždy na konkrétní čas. Organizátoři pak jednotlivcům doporučují ve všední dny přicházet spíše odpoledne, protože dopoledne mohou zaplnit školní výpravy a studentské skupiny. Cena lístku je 100 korun.

Přestože výstava je už zrealizovaná, sbírka na stránkách www.nastalina.cz běží dál. Její výtěžek půjde na vybudování nového moderního muzea totalit, Institutu Paměti národa. O vzniku stálé expozice chtějí při otevření výstavy organizátoři mluvit s lídry pražských kandidátek. Právě nové osazenstvo magistrátu by totiž mohlo projekt podpořit, a nebo naopak zavrhnout. 

"Stalin je uprostřed krásného parku. Když se zajedete podívat do zahraničních muzeí o totalitních režimech, bývají obklopeny zelení. Člověk se ztiší a je připravenější nechat se vést příběhy do minulosti. Mimochodem v Polsku za posledních tuším pět let vznikly nejméně čtyři muzea reflektující totalitní režimy, jedno se zabývá Solidaritou, druhé druhou světovou válkou, třetí historií polských židů a tak dále. Každé z nich je v obrovských a nesmírně architektonicky zajímavých a oceňovaných stavbách, hlavní moderní expozice jsou v podzemí. A každé stálo přes miliardu. U nás takové muzeum chybí, vynechám-li památník Vítkov s výstavou plnou vitrín," řekl v srpnovém rozhovoru pro INFO.CZ ředitel a zakladatel Post Bellum Mikuláš Kroupa.

Slavnostní otevření výstavy spojené s hudebním happeningem, na kterém vystoupí například Thom Artway, Vladimír Merta, Jaroslav Hutka nebo Michal Prokop, se uskuteční dnes, tedy 1. října 2018 v 18 hodin přímo na Letné.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1