Otřesný příběh stovek dětí, které zmizely před 50 lety. Většinu už rodiče nikdy neuvidí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Otřesný příběh stovek dětí, které zmizely před 50 lety. Většinu už rodiče nikdy neuvidí

Otřesný příběh stovek dětí, které zmizely před 50 lety. Většinu už rodiče nikdy neuvidí

Pár let po vzniku Izraele v zemi beze stopy zmizely stovky až tisíce malých dětí. Ztrátou trpěli hlavně židovští přistěhovalci z Jemenu, kterým bylo řečeno, že jejich děti zemřely. Otazníků ale začalo přibývat a čím dál víc rodičů začalo věřit, že jim byly jejich děti odebrány, aby je dostali Židé ze Spojených států a Evropy. Šokující odhalení, které přišlo minulý týden, ale ukázalo, že drtivou většinu dětí dostihl mnohem hrůzostrašnější osud. 

Když si Leah Aharoni vzpomene na dceru, o kterou přišla před 50 lety, hrnou se jí do očí slzy. „Viděla jsem ji jen krátce. Měla krásnou pleť. Otevřela oči a podívala se na mě, jako by říkala: ‚Neopouštěj mě‘,“ říká podle BBC. Leah předčasně porodila dvojčata nedlouho poté, co se dostala do Izraele. Obě čerstvě narozené dívky ale byly poslány pryč. Řekli jí, že jsou na speciální klinice v Tel Avivu, když je tam ale chtěl navštívit manžel Leah, bylo tam jen jedna z dvojčat. Lékaři mu sdělili, že druhá holčička – Hanna – zemřela.

Leah byla v šoku, že jí nikdo neukázal mrtvé tělíčko ani hrob. Právě to spojuje všechny příběhy odebraných dětí v Izraeli. Manželé však verzi lékařů uvěřili. Otázky si Leah začala klást až o několik let později, když bylo její „přeživší“ dceři Hagitě osmnáct a měla nastoupit do vojenské služby. Povolávací dopis však přišel dvakrát – druhý byl pro Hannu. I to je jeden z charakteristických rysů většiny příběhů.

„Začalo mě to trápit. Něco bylo špatně. Nemohla jsem v noci spát. Rozhodla jsem se, že musím vědět, co se stalo,“ vzpomíná Leah, která stejně jako další tisíce jemenských Židů v dětských letech uprchla před násilím do Izraele. „Byla to země, o které jsem vždycky snila,“ říká dnes 78letá Leah. „Když jsme vystoupili z letadla, všichni svatou zem políbili.“ Do zaslíbené země dorazili podvyživení a bez peněz během první arabsko-izraelské války.

Velká část jemenských Židů strávila první dobu po příjezdu v tranzitních táborech, až pak se mohli usadit v nových domovech. Okamžitě se začaly objevovat příběhy o nezvěstných dětech. Některé informace hovoří o tom, že děti zmizely poté, co tábory navštívili bohatí Židé ze Spojených států. V ostatních případech pak připomínají příběh Ley, kdy byli rodiče informováni, že se jejich dítě zotavuje z nemoci, pak jim ale lékaři sdělili, že je po smrti.

Počet nezvěstných dětí se odhaduje na stovky až tisíce případů. Mnozí rodiče věří, že byly jejich děti doopravdy uneseny americkými nebo evropskými Židy, kteří během druhé světové války ztratili vlastní děti.

Šokující odhalení

Když Leah začala pochybovat, že její holčička zemřela, svěřila se s podezřením otci. „On mi ale řekl, abych nikdy nepodezírala jiného Žida z toho, že mi ukradl dítě,“ vzpomíná. Rozhodla se proto, že začne pátrat na vlastní pěst. To, co našla během prohledávání dokumentů, ji velmi znepokojilo. Jedna z písemností tvrdila, že byla dvojčata převezena do Tel Avivu po datu na Hannině úmrtním listu. Pak objevila druhý úmrtní list, podle kterého Hanna zemřela až o tři roky později.

Leah stejně jako řada dalších rodičů nikdy hrob svých dětí neviděli. Když o to požádali, hroby byly buď prázdné, nebo testy DNA ukázaly, že pohřbené tělo jejich potomkovi nepatří. Rodiče proto začali věřit, že se stali obětí organizované operace, do které byli zapojeni jak lékaři, tak vládní úředníci. Loni se pak prezident Benjamin Netanjahu rozhodl zveřejnit většinu archivů na internetu. Bouřlivá kauza vyvrcholila minulý týden. Během jednání parlamentního výboru došlo k šokujícímu odhalení, podle kterého byly na jemenských dětech prováděny lékařské experimenty.

Dokazuje to svědectví pod přísahou, které proběhlo během dřívějšího pátrání a ukázalo, že čtyři podvyživené děti zemřely poté, co jim byla podána experimentální proteinová injekce. Děti pak byly pohřbeny v masových hrobech, přestože to je v rozporu s židovskou tradicí. V některých případech byla z mrtvých tělíček dokonce vyjmuta srdce, která byla následně zaslána lékařům do USA – zkoumali, proč se v Jemenu srdeční onemocnění téměř nevyskytují.

„Je skandál, že lékaři neřekli rodičům, že na jejich dětech provádějí experimenty a výzkumy,“ zuří předsedkyně výboru Nurit Koren, která je sama dítětem jemenských imigrantů a členové její rodiny záhadným způsobem zmizeli. Odebírání dětí kvůli adopci zatím prokázáno nebylo. Podle pozorovatelů možná některé případy skutečně skončily odebráním dětí, aby byly předány Židům v zahraničí, drtivá většina případů však zřejmě vedla k jejich smrti.

Obětem nyní pomáhá společnost MyHeritage, kam lidé mohou odevzdat vzorek DNA, aby zjistili svůj původ nebo se jim podařilo najít ztracené dítě. Pomoci se rozhodla využít i Leah. „Chci zjistit, kam moje dcera odešla. Chci jí říct, že jsem ji neopustila a že ji miluju,“ říká. „Byla jsem podvedena.“

Naději jí dává hrstka případů, kdy se rodiny skutečně daly dohromady. Jedním z nich je i Jehuda Kantor, který byl prvním, kdo se po vložení vzorku do MyHeritage setkal s biologickou rodinou. Hledáním matky strávil 20 let, zášť ale necítí. „Nemůžete litovat toho, co se stalo v minulosti. Tohle je můj život a já ho přijímám takový, jaký je.“

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.