Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ovládá váš život telefon? Sedm tipů, jak s tím skoncovat

Ovládá váš život telefon? Sedm tipů, jak s tím skoncovat
 

Závislost se pozná podle toho, když věci, na kterých jste závislí, začínají kontrolovat váš život. Například alkoholik je podle klasické definice někdo, kdo vstává se skleničkou whiskey místo hrnku čaje. S moderní dobou se změnily i závislosti a tak lze definici obměnit, že závislý je ten, kdo vstává se smartphonem v ruce.

Pokud je mobilní telefon první věc, po které ráno sáhnete, možná jste závislí. Tím spíše, pokud je mobil součástí většiny vašich aktivit i během dne. Při řízení, ve škole, v práci nebo během oběda s přáteli. Pokud si vaší záliby ve virtuálním světě začínají všímat i lidé kolem vás, je nejvyšší čas začít s ní bojovat. Podle britské studie Ofcoms 37% dospělých dotazovaných tvrdilo, že jsou vysoce závislými na svých telefonech. Více než polovina respondentů používá telefon k socializaci, čtvrtina kontroluje svá zařízení během oběda a pětina i v koupelně. „S telefonem po svém boku jsem i spal. Právě to byl alarm, který mě probudil. Nikdy jsem ho nevypínal! Jsem si jistý, že jsem psal zprávy během řízení, ve tmavých sálech divadel a v restauracích u stolu s přáteli. Došlo to tak daleko, že jsem se cítil nesvůj, když jsem byl 30 sekund bez telefonu ve své ruce. Cítil jsem povinnost odpovědět na každý facebookový komentář, text a tweet,“ píše jeden z vyléčených. Přinášíme vám několik tipů, jak se s takovou závislostí vypořádat.

1) Ranní vstávání bez telefonu

Prvních třicet minut po probuzení může mít rozhodující vliv na to, jak bude vypadat zbytek vašeho dne. Místo kontrolování sociálních sítí a chatování zkuste raději na 10 minut protáhnout své tělo a dopřát si dobrou snídani.

2) Nestahujte příliš mnoho aplikací

Neustálé pípání a vibrace vašeho telefonu od desítek aplikací jsou rozrušující. Většina lidí používá pravidelně 5 až 10 aplikací, ostatní mohou jen zbytečně zatěžovat a zpomalovat telefon.

3) Nechte svůj telefon v jiné místnosti

Pokud vás neustále přepadá nutkání kontrolovat smartphone ve chvílích, kdy chcete pracovat nebo trávit čas s rodinou, nechejte ho v jiné místnosti. Pokud ani to nefunguje, můžete ho zkusit zamknout a dát klíč člověku, o kterém víte, že bude při vašem škemrání neústupný. Vytvořte si každý den „časové zóny bez telefonu“. Například na dvě hodiny denně, kdy se rozhodnete plně koncentrovat na určitou činnost.

4) Pokud zrovna s někým hovoříte, ignorujte zvuky telefonu

Toto by mělo být nejdůležitějším pravidlem pro každého z nás. Nedovolte, aby váš mobil přerušoval komunikaci tváří v tvář. Zírání do telefonu nebo psaní SMS, když s vámi někdo mluví, je nejen velmi nezdvořilé, ale může mít negativní dopad na vztahy a produktivitu. Není od věci připomenout si známé klišé: „Žijte tady a teď.“

5) Vraťte se ke klasickému způsobu zjišťování času

Stalo se pro nás zcela přirozeným, že saháme po smartphonu pokaždé, když chceme znát čas. Ale nikdy nezůstane jen při tom. Jakmile rozsvítíme telefon, máme potřebu zkontrolovat vše od e-mailů po aplikace. Zkuste se vrátit do doby před mobilními telefony a oprašte znovu náramkové hodinky.

6) Vypněte smartphone před spaním

Stejně jako je důležité svůj den správně nastartovat, tak byste ho měli i dobře ukončit. Koukání do rozsvícené obrazovky snižuje vaši schopnost usnout. Pokud se přistihujete, že se během noci několikrát probudíte a rozsvítíte displej smartphonu, abyste zkontrolovali novinky, máte problém. Telefon začíná ovládat váš spánek. V momentě, kdy přestáváte dávat energii do svých základních potřeb a věnujete ji elektronickému zařízení, dovolujete mu, aby ovlivňovalo vaše zdraví. Vypněte telefon hodinu před spaním a věnujte se něčemu smysluplnějšímu.

7) Vraťte se ke starému telefonu

Pokud žádný z výše uvedených tipů nefunguje, máte asi jedinou možnost. Zbavte se smartphonu a přejděte zpět k tlačítkovému telefonu. Dejte si týden, měsíc nebo dva bez chytrého telefonu a vytáhněte ho ze šuplíku, až když budete mít pocit, že už je závislost za vámi.

Bude to těžké, ale vyplatí se to.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1