Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Pálil jsem svazky StB," přiznává v Příbězích 20. století bývalý agent, který tlačil lidi ke spolupráci

1080p720p360p

„Je to hezká práce,“ říká o svém mnohaletém angažmá u komunistické StB bývalý agent Jaromír Ulč. Během filmu prohlásí i další věci, které vyvolávají přinejmenším husí kůži. Ulč a Jaroslav Lamr, který byl také důstojníkem Státní bezpečnosti, se rozhodli s dokumentaristy mluvit o své tehdejší práci. Proti nim sledujeme výpovědi těch, kteří pod dohledem StB léta žili, byli vězněni, tvrdě vyslýcháni, psychicky deptáni. Další díl televizních Příběhů 20. století, nazvaný „Moje StB“, odvysílá v neděli Česká televize. 

Za otevřenost Lamra a Ulče je divák rád i nerad – jen málokdo z těch, kdo tvořili buňky komunistickému režimu a udržovali společnost ve strachu, byl ochotný s dokumentaristy na kameru hovořit. Proto jsou jejich výpovědi pro archiv Paměť národa cenné. Na druhou stranu se zvláště při Ulčově vyprávění člověku chtě nechtě trochu zvedá žaludek.

Muž, kterého si režim získal na vojně začátkem 70. let, později vedl oddělení proti církvím. „Ať si dělají svoji víru, ale nesnaží se něco obrátit…Když máš jiný názor, tak s ním žij, ale nelez s tím na veřejnost, nerozšiřuj to mezi lidi, nebo si půjdeš sednout,“ popisuje dokumentaristům. Až děsivě otevřeně vzpomíná, jak získával spolupracovníky, jak lidi tlačil ke spolupráci, jak ho práce bavila. Pohnutě (či dojatě) vypadá Ulč jen ve chvílích, kdy mluví o hodnocení „svých kluků“ („oni mi říkali: byl jsi dobrej.“) a o tom, jak se ho nový režim po demokratickém převratu „zbavil“. To chápal jako křivdu.

Výpověď bývalého důstojníka StB střídají krátké rozhovory s těmi, které pronásledoval – nechával je zavřít na 2 x 48 hodin, vyslýchal, deptal, vyhrožoval jim. Spisovatel a během normalizace dělník Petr Placák vzpomíná, jak ho vyšetřovatelé odvezli a zbili kdesi v křivoklátském lese. Daniel Kroupa, filosof a někdejší topič, zase na to, jak mu u výslechu vyhrožovali, že už nikdy neuvidí svoje děti.

Příběhy 20. století
Jak probíhalo pálení svazků Státní bezpečnosti? A jak se oba muži živili poté, co skončili u tajné policie? Sledujte celý dokument „Moje StB“, odvysílá jej tuto neděli ČT 2 opět v neděli od 18.05 hod. ČT2. Reprízy jsou v pondělí od 19.15 a ve středu v 18.00 na stejném kanále. Všechny odvysílané díly nabízí iVysílání na webu ČT.

Druhým estébákem, který se rozhodl s dokumentaristy Paměti národa pro tento film mluvit, je Jaroslav Lamr. Myslivec, tremp a bývalý důstojník Státní bezpečnosti, který pro StB pracoval na přelomu 70. a 80. let – sledoval cizince a odhaloval zahraniční špiony. „Vím, že se dalo použít všechno – milenky, kšefty, zlodějiny,“ mluví o možnostech nátlaku. Na rozdíl od Ulče se dnes za to, co tehdy dělal, stydí. „Mám podíl viny v tom, že jsem to pomáhal udržovat,“ říká.  

Oba bývalí agenti popisují svou práci jako něco, co vlastně nikomu neškodilo, neubližovalo, bylo bez násilí, skoro jako by šlo o intelektuální cvičení. Jako by za nimi nestál mocný aparát, který tisícům lidí zničil život. Film režiséra Viktora Portela naznačuje ještě další velké téma, na které už ale v šestadvacetiminutové stopáži nebylo místo. Někteří z disidentů, kteří ve filmu promlouvají a které režim pronásledoval, byli zároveň registrováni jako spolupracovníci StB. Byli jimi opravdu? Donášeli tajné policii, nebo se jejich jména ocitala ve svazcích bez toho, aby cokoli dělali? „Každý, kdo byl v seznamech Státní bezpečnosti, agent byl a věděl o tom. Neexistuje výjimka,“ tvrdí Jaroslav Lamr.

Film také odhalí opravdovou „pecku“  – Ulč během rozhovoru s dokumentaristy prozrazuje, že v roce 1990 pálil svazky StB. Mnohým divákům se tak potvrdí to, o čem třeba jen zaslechli nebo si doteď nebyli jistí, zda se opravdu odehrálo.

Jak probíhalo pálení svazků Státní bezpečnosti? A jak se oba muži živili poté, co skončili u tajné policie? Sledujte celý dokument „Moje StB“, odvysílá jej tuto neděli ČT 2 opět v neděli od 18.05 hod. ČT2. Reprízy jsou v pondělí od 19.15 a ve středu v 18.00 na stejném kanále. Všechny odvysílané díly nabízí iVysílání na webu ČT

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1