Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Palmový olej je stále nejpoužívanější na světě. Po Indonésii teď ničí i Hongkong, regulace chybí

Palmový olej je stále nejpoužívanější na světě. Po Indonésii teď ničí i Hongkong, regulace chybí

Mrtvé ryby, špína a zápach. Takový obrázek nyní zažívají na hongkongských plážích, u nichž tento týden po srážce dvou lodí vyteklo do moře zhruba tisíc tun palmového oleje. Ekologové znovu varují, že látka bude mít negativní vliv na místní životní prostředí. Palmový olej je nejpoužívanějším rostlinným olejem na světě. Zmírňovat následky jeho produkce se přitom stále nedaří.

Po rozlití oleje se na místě mohou rozšířit řasy, které budou svádět s rybami souboj o kyslík. Negativní důsledky by mohla katastrofa mít i pro divokou zvěř v regionu.

Palmový olej je kontroverzní surovinou, která je však u globálních firem velice populární. Ještě v roce 1970 její roční produkce činila asi milion tun, loni už vyskočila na zhruba 63 milionů tun. Jde tak o nejrozšířenější rostlinný olej na světě.

Výhodou palmového oleje je jeho univerzálnost. V mnoha produktech dokáže nahradit rostlinné i živočišné oleje. Používá se například při výrobě rtěnek, zmrzliny nebo mýdel. Využití najde také jako biopalivo.

Nejvíce oleje spotřebují obyvatelé Evropské unie, Indie, Číny a Indonésie. Poslední jmenovaná země ale na stále rostoucí poptávku po surovině také doplácí. Spolu s Malajsií patří k jejím největším producentům, což vede k rozsáhlému ničení tamních deštných pralesů, jež postupně uvolňují prostor plantážím palmy olejné. Kromě kácení sužují pralesy také úmyslně zakládané požáry.

Ochránci přírody varují, že úbytek pralesů znamená fatální riziko pro orangutany žijící na Borneu. Ti tráví 90 procent života na stromech. Kvůli odlesňování by tak mohli do deseti let vyhynout. Lesní porost na ostrově se mezi lety 1973 a 2010 snížil ze 76 na 28 procent.

Objevily se pokusy, jak regulovat dopady produkce na životní prostředí. Velké průmyslové společnosti u kulatého stolu stanovily kritéria pro certifikovaný palmový olej. Experti ale tvrdí, že kritéria jsou příliš laxní. Osmdesát procent suroviny navíc certifikováno není a pravidla se na ně nevztahují.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744