Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pamela Anderson mezi uprchlíky. Na ten den bývalá hvězda Pobřežní hlídky nikdy nezapomene

Pamela Anderson mezi uprchlíky. Na ten den bývalá hvězda Pobřežní hlídky nikdy nezapomene

Když chtěla šéfka krajně pravicové francouzské strany Národní fronta a kandidátka na prezidentku Marine Le Penová navštívit uprchlický tábor na severu Francie, odmítli ji. Naopak bývalou hvězdu Pobřežní hlídky Pamelu Andersonovou přivítali s otevřenou náručí.

Damien Carême, starosta Grande-Synthe poblíž Dunkerque, kde tábor sídlí, napsal na sociální sítě, že Le Penová ignoruje lidské hodnoty, a proto ji nevpustil, jak informoval server Local. Le Penovou to rozlítilo. Rozčilovala se, že do tábora pouští pouze politiky, kteří podporují prouprchlickou politiku.

„Musíme ty ilegály poslat domů a střežit naše hranice, jinak budou tábory znovu postaveny,“ napsala. Podle ní se jedná o demokracii po francouzsku. 

V táboře Grande-Synthe, který je domovem zhruba pro 800 lidí, naopak přivítali tento týden americkou sexbombu Pamelu Andersonovou, napsal server New York Daily News. Návštěvu uspořádala organizace PETA, která bojuje za ochranu zvířat.

„Nikdy na dnešek nezapomenu,“ řekla Andersonová. „Úplně jsem oněměla. Jsem naštvaná. Děti jsou tak milé a hodné. Dala jsem jim deky, rukavice, ovoce, omalovánky a pastelky,“ vyprávěla.

Andersonová není zdaleka jedinou hvězdou, která veřejně vyjadřuje svůj názor na migraci. Loni v létě navštívily uprchlický tábor v Řecku hvězdy seriálu Hra o trůny Lena Headeyová, Maisie Williamsová a Liam Cunningham. Svou angažovaností je známá také Angelina Jolie.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1