Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Panenství za 800 dolarů. Matky prodávají malé dcery kvůli dluhům, muži je znásilní i 300krát za pár dnů

Panenství za 800 dolarů. Matky prodávají malé dcery kvůli dluhům, muži je znásilní i 300krát za pár dnů

Kambodžské matky prodávají panenství svých dcer. Přestože mnohé toho údajně litují, pro jiné to je jediná šance, jak se dostat ze spirály dluhů. Mladičké dívky nejčastěji mezi devíti a třinácti lety ale podobná zkušenost poznamená na celý život. Během několika dnů je znásilnili až třistakrát. Některé přesto své rodiče chápou. I přes činnost neziskových organizací ale obchod s dětmi v chudých oblastech dál jen kvete.

„Vzali mě do nemocnice, kde mi udělali nějaké testy. Pak mě přivedli k tomu muži a přinutili mě, abych s ním měla sex,“ vypovídá jedna z dětských obětí. Není výjimkou, že děti pak musí v ponižujícím „zaměstnání“ pokračovat, aby uživily své rodiče. Některé z nich během dvaceti dnů znásilnili až dvěstěkrát. Cena za panenství se pohybuje kolem 800 dolarů.

Jednou z bašt obchodníků s dětmi je vesnice Svay Pak nedaleko hlavního kambodžského města Phnompenh. Žijí v ní převážně chudí rybáři a často také imigranti z Vietnamu. Mnoho z nich se zadlužilo a nedokáže obstarat dost peněz pro svoji rodinu. Nablízko jsou vždy ale obchodníci s bílým masem, kteří za panenství malých děvčat nabízí horentní sumy. Po nezbytných prohlídkách a lékařském potvrzení neposkvrněnosti pak dívky odvádí do hotelů, kam za nimi začnou docházet zákazníci.

Dokument CNN upozorňuje, že situace v oblasti se sice výrazně zlepšila po zásahu neziskových organizací, prodej dětí zde ale stále bují. Jen se tak už neděje v nevěstincích, ale v hotelech, kde není tak lehké podobné chování odhalit. „Když jsem přišel do Kambodže v roce 2005, 100 procent děvčat zde bylo nuceno prodat své panenství. Teď se situace trochu zlepšila. V rukou obchodníků s bílým masem končí necelá polovina dívek,“ popisuje Američan Don Brewster, který v místě založil neziskovou organizaci Agape International Missions (AIM). Za 12 let zachránil z nevěstinců už přes 700 žen. Nabízí jim práci v manufaktuře, kde vyrábí oblečení a náramky.

„Dnes se cítím mnohem vyrovnanější než dřív. Ne moc, ale alespoň dostatečně. Mám důstojnou práci. Přeji i ostatním, aby mohli mít takové zaměstnání,“ popisuje jedna ze zachráněných dívek. Nový život může mít i díky tomu, že neziskovce se podařilo navázat dobrou spolupráci s policií, která v odhalování nevěstinců a osvobozování dětí spolupracuje, přestože zpočátku tento problém spíše přehlížela. Zatčením překupníků se ale problém neřeší. Rodiny jsou na tom v regionu tak bídně, že prodávat k prostituci vlastní děti je jediný způsob výdělku. A potvrzují to i samy dívky.

„Je těžko pochopitelné, jak to matky mohou udělat. Nemají peníze, tak pošlou pracovat své dcery,“ uvádí jedna ze zachráněných žen. „Často rodiny skutečně nechtějí prodávat své dcery. Někdy ale prostě nemají na výběr,“ doplňuje Eric Meldrum z organizace AIM. „Vím, že moji rodiče nechtěli, abych tak trpěla. Ale takový je život,“ vysvětluje další z děvčat. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744