Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pátrání po malajsijském letadle končí, konspirace žijí dál. Mýty a teorie okolo MH 370

Pátrání po malajsijském letadle končí, konspirace žijí dál. Mýty a teorie okolo MH 370

Po více než čtyřech letech dnes oficiálně skončilo pátrání po malajsijském letadle, se kterým zmizelo i více než 200 lidí. Jedna z největších leteckých záhad ale stále přitahuje pozornost. A to nejen pozůstalých, kteří stále nemůžou pochovat své blízké, ale také konspirátorů, kteří se snaží celé věci přijít na kloub. Podívejte se, jaké teorie stále kolují po internetu. 

Společnost Ocean Infinity za více než 90 dní prohledala pomocí osmi miniponorek zhruba 112.000 kilometrů čtverečních dna Indického oceánu. Firma se sídlem v Texasu po letadle pátrala na vlastní náklady. Předchozí malajsijská vláda jí slíbila, že když do tří měsíců najde trosky letadla nebo černé skříňky, dostane 70 milionů dolarů (1,6 miliardy Kč).

Ačkoli dosavadní pátrání v Indickém oceánu žádné stopy po letounu na světlo nevyneslo, na plážích ostrova Mauricius a na březích Tanzanie či francouzského ostrova Réunion se našly trosky, u nichž se potvrdilo, že pocházejí ze zmizelého letounu.

Boeing 777 se ztratil z radarů v noci na 8. března. Vyšetřovatelé předpokládají, že spadl do Indického oceánu jihozápadně od Austrálie. Případ ale stále představuje jednu z největších leteckých záhad. A právě proto se kolem letu MH 370 množí nespočet teorií, které se záhadu pokoušejí vysvětlit.

Pilotova sebevražda

Jedna z prvních teorií tvrdí, že kapitán Zaharie Ahmad Shah chtěl spáchat sebevraždu a úmyslně tak nasměroval letadlo plné lidí přímo proti vodní hladině. Tomu by odpovídal i policejní dokument, podle kterého měl pilot podobný manévr provést i na domácím simulátoru. Malajsijská policie ale tuto teorii odmítla.

Únos a hromadná vražda

Další verzi přinesl deník The Australian, podle které měl zásadní úlohu v celém příběhu opět kapitán. Podle nejpravděpodobnějšího scénáře letadlo totiž unesl letadlo právě Zaharie. Sebe zamkl v kokpitu a ostatní zabil tím, že zbytek paluby odtlakoval. Pak Boeing uvedl do normálního stavu a přistál uprostřed Indického oceánu.

Tajemství USA

Bezprostředně po zmizení letu MH370 požádal bývalý malajsijský premiér Mahathir Mohamad Spojené státy, aby se do vyšetřování zapojily. CIA s nimi totiž podle něj nesdílela důležité informace, načež prohlásil, že „někdo něco tají.“ To samozřejmě odstartovalo další spekulace. Jednou z nich je například tvrzení, že Spojené státy letadlo preventivně sestřelily, protože se obávaly, že by ho mohl někdo použít k teroristického útoku.

Požár na palubě

Někteří spekulanti dospěli k závěru, že pád letadla zapříčinil požár. Část z nich si myslí, že za oheň může zkrat v kokpitu, jiní mluví o přehřátí podvozku. Požár na palubě ale není nic, na co by piloti nebyli školení, letadlo by totiž navedli na nejbližší letiště. Podle konspirátorů se ale letoun nenacházel v blízkosti žádné vhodné přistávací plochy a navíc nad velmi obydlenými městy. Proto se piloti nakonec rozhodli přistát v oceánu.

Severní Korea a Rusko

Jedny z nejšílenějších teorií zahrnují i únos letadla cizími mocnostmi. Na síti Reddit například kolovala teorie o tom, že letadlo unesla Severní Korea. Podle jiné mělo letadlo naopak do Severní Koreje zamířeno a to i s jadernou hlavicí na palubě. Další z nich zase ukazuje na Rusko, to mělo falšovat radarové záznamy, které by ukázaly skutečný směr letadla. To mělo údajně namířeno na Kazachstánu a jedním z těch, kteří vědí, kde ke skutečné havárii došlo, není nikdo jiný než Vladimir Putin.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1