Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pátrání po malajsijském letadle končí, konspirace žijí dál. Mýty a teorie okolo MH 370

Pátrání po malajsijském letadle končí, konspirace žijí dál. Mýty a teorie okolo MH 370

Po více než čtyřech letech dnes oficiálně skončilo pátrání po malajsijském letadle, se kterým zmizelo i více než 200 lidí. Jedna z největších leteckých záhad ale stále přitahuje pozornost. A to nejen pozůstalých, kteří stále nemůžou pochovat své blízké, ale také konspirátorů, kteří se snaží celé věci přijít na kloub. Podívejte se, jaké teorie stále kolují po internetu. 

Společnost Ocean Infinity za více než 90 dní prohledala pomocí osmi miniponorek zhruba 112.000 kilometrů čtverečních dna Indického oceánu. Firma se sídlem v Texasu po letadle pátrala na vlastní náklady. Předchozí malajsijská vláda jí slíbila, že když do tří měsíců najde trosky letadla nebo černé skříňky, dostane 70 milionů dolarů (1,6 miliardy Kč).

Ačkoli dosavadní pátrání v Indickém oceánu žádné stopy po letounu na světlo nevyneslo, na plážích ostrova Mauricius a na březích Tanzanie či francouzského ostrova Réunion se našly trosky, u nichž se potvrdilo, že pocházejí ze zmizelého letounu.

Boeing 777 se ztratil z radarů v noci na 8. března. Vyšetřovatelé předpokládají, že spadl do Indického oceánu jihozápadně od Austrálie. Případ ale stále představuje jednu z největších leteckých záhad. A právě proto se kolem letu MH 370 množí nespočet teorií, které se záhadu pokoušejí vysvětlit.

Pilotova sebevražda

Jedna z prvních teorií tvrdí, že kapitán Zaharie Ahmad Shah chtěl spáchat sebevraždu a úmyslně tak nasměroval letadlo plné lidí přímo proti vodní hladině. Tomu by odpovídal i policejní dokument, podle kterého měl pilot podobný manévr provést i na domácím simulátoru. Malajsijská policie ale tuto teorii odmítla.

Únos a hromadná vražda

Další verzi přinesl deník The Australian, podle které měl zásadní úlohu v celém příběhu opět kapitán. Podle nejpravděpodobnějšího scénáře letadlo totiž unesl letadlo právě Zaharie. Sebe zamkl v kokpitu a ostatní zabil tím, že zbytek paluby odtlakoval. Pak Boeing uvedl do normálního stavu a přistál uprostřed Indického oceánu.

Tajemství USA

Bezprostředně po zmizení letu MH370 požádal bývalý malajsijský premiér Mahathir Mohamad Spojené státy, aby se do vyšetřování zapojily. CIA s nimi totiž podle něj nesdílela důležité informace, načež prohlásil, že „někdo něco tají.“ To samozřejmě odstartovalo další spekulace. Jednou z nich je například tvrzení, že Spojené státy letadlo preventivně sestřelily, protože se obávaly, že by ho mohl někdo použít k teroristického útoku.

Požár na palubě

Někteří spekulanti dospěli k závěru, že pád letadla zapříčinil požár. Část z nich si myslí, že za oheň může zkrat v kokpitu, jiní mluví o přehřátí podvozku. Požár na palubě ale není nic, na co by piloti nebyli školení, letadlo by totiž navedli na nejbližší letiště. Podle konspirátorů se ale letoun nenacházel v blízkosti žádné vhodné přistávací plochy a navíc nad velmi obydlenými městy. Proto se piloti nakonec rozhodli přistát v oceánu.

Severní Korea a Rusko

Jedny z nejšílenějších teorií zahrnují i únos letadla cizími mocnostmi. Na síti Reddit například kolovala teorie o tom, že letadlo unesla Severní Korea. Podle jiné mělo letadlo naopak do Severní Koreje zamířeno a to i s jadernou hlavicí na palubě. Další z nich zase ukazuje na Rusko, to mělo falšovat radarové záznamy, které by ukázaly skutečný směr letadla. To mělo údajně namířeno na Kazachstánu a jedním z těch, kteří vědí, kde ke skutečné havárii došlo, není nikdo jiný než Vladimir Putin.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1