Pátrání po malajsijském letadle končí, konspirace žijí dál. Mýty a teorie okolo MH 370 | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pátrání po malajsijském letadle končí, konspirace žijí dál. Mýty a teorie okolo MH 370

Pátrání po malajsijském letadle končí, konspirace žijí dál. Mýty a teorie okolo MH 370

Po více než čtyřech letech dnes oficiálně skončilo pátrání po malajsijském letadle, se kterým zmizelo i více než 200 lidí. Jedna z největších leteckých záhad ale stále přitahuje pozornost. A to nejen pozůstalých, kteří stále nemůžou pochovat své blízké, ale také konspirátorů, kteří se snaží celé věci přijít na kloub. Podívejte se, jaké teorie stále kolují po internetu. 

Společnost Ocean Infinity za více než 90 dní prohledala pomocí osmi miniponorek zhruba 112.000 kilometrů čtverečních dna Indického oceánu. Firma se sídlem v Texasu po letadle pátrala na vlastní náklady. Předchozí malajsijská vláda jí slíbila, že když do tří měsíců najde trosky letadla nebo černé skříňky, dostane 70 milionů dolarů (1,6 miliardy Kč).

Ačkoli dosavadní pátrání v Indickém oceánu žádné stopy po letounu na světlo nevyneslo, na plážích ostrova Mauricius a na březích Tanzanie či francouzského ostrova Réunion se našly trosky, u nichž se potvrdilo, že pocházejí ze zmizelého letounu.

Boeing 777 se ztratil z radarů v noci na 8. března. Vyšetřovatelé předpokládají, že spadl do Indického oceánu jihozápadně od Austrálie. Případ ale stále představuje jednu z největších leteckých záhad. A právě proto se kolem letu MH 370 množí nespočet teorií, které se záhadu pokoušejí vysvětlit.

Pilotova sebevražda

Jedna z prvních teorií tvrdí, že kapitán Zaharie Ahmad Shah chtěl spáchat sebevraždu a úmyslně tak nasměroval letadlo plné lidí přímo proti vodní hladině. Tomu by odpovídal i policejní dokument, podle kterého měl pilot podobný manévr provést i na domácím simulátoru. Malajsijská policie ale tuto teorii odmítla.

Únos a hromadná vražda

Další verzi přinesl deník The Australian, podle které měl zásadní úlohu v celém příběhu opět kapitán. Podle nejpravděpodobnějšího scénáře letadlo totiž unesl letadlo právě Zaharie. Sebe zamkl v kokpitu a ostatní zabil tím, že zbytek paluby odtlakoval. Pak Boeing uvedl do normálního stavu a přistál uprostřed Indického oceánu.

Tajemství USA

Bezprostředně po zmizení letu MH370 požádal bývalý malajsijský premiér Mahathir Mohamad Spojené státy, aby se do vyšetřování zapojily. CIA s nimi totiž podle něj nesdílela důležité informace, načež prohlásil, že „někdo něco tají.“ To samozřejmě odstartovalo další spekulace. Jednou z nich je například tvrzení, že Spojené státy letadlo preventivně sestřelily, protože se obávaly, že by ho mohl někdo použít k teroristického útoku.

Požár na palubě

Někteří spekulanti dospěli k závěru, že pád letadla zapříčinil požár. Část z nich si myslí, že za oheň může zkrat v kokpitu, jiní mluví o přehřátí podvozku. Požár na palubě ale není nic, na co by piloti nebyli školení, letadlo by totiž navedli na nejbližší letiště. Podle konspirátorů se ale letoun nenacházel v blízkosti žádné vhodné přistávací plochy a navíc nad velmi obydlenými městy. Proto se piloti nakonec rozhodli přistát v oceánu.

Severní Korea a Rusko

Jedny z nejšílenějších teorií zahrnují i únos letadla cizími mocnostmi. Na síti Reddit například kolovala teorie o tom, že letadlo unesla Severní Korea. Podle jiné mělo letadlo naopak do Severní Koreje zamířeno a to i s jadernou hlavicí na palubě. Další z nich zase ukazuje na Rusko, to mělo falšovat radarové záznamy, které by ukázaly skutečný směr letadla. To mělo údajně namířeno na Kazachstánu a jedním z těch, kteří vědí, kde ke skutečné havárii došlo, není nikdo jiný než Vladimir Putin.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.