Peru má nové „Machu Picchu“. Tamní univerzita získala prestižní cenu za architekturu | info.cz

Články odjinud

Peru má nové „Machu Picchu“. Tamní univerzita získala prestižní cenu za architekturu

Prestižní architektonickou cenu Royal Institute of British Architects (RIBA) získala univerzitní budova Universidad de Ingenieria y Tecnologia (UTEC) v Limě, které se přezdívá nové Machu Picchu.

UTEC je inspirativní budova v okrese Barranco a dle poroty je odvážným přírůstkem do panoramatu města. V Irsku založená firma Grafton Architects ji ve spolupráci s místními partnery Shell Arquitectos vytvořila pro Limskou univerzitu speciálního inženýrství, která umožňuje mladým Peruáncům přístup ke kvalifikaci, příležitostem a podporuje sociální mobilitu.

RIBA
Royal Institute of British Architects (RIBA, doslova Královský institut britských architektů) je profesní sdružení a orgán pro britské i mezinárodní architekty. RIBA se ve spolupráci s britským parlamentem snaží zkvalitnit veřejné a obytné budovy. Vznikla v roce 1834 a každoročně oceňuje výjimečnou a zajímavou architekturu Stirlingovou cenou, která se přirovnává k Oscarům staveb.

Univerzita byla vybrána z užšího výběru, kde bylo šest projektů. Myšlenkou stavby byla „oslava civilní architektury, která má vzbuzovat v lidech a společnosti chuť k inovaci a pokroku“, uvádí RIBA. 

Porota dále popsala výškovou budovu jako „sérii upravených teras s trhlinami, převisy a jeskyněmi“, které se podobají světoznámému Machu Picchu. Univerzita se nachází na okraji rokle a splývá s prostředím pomocí „organického zrcadlení křivek krajiny“.

Prezidentka RIBA Jane Duncanová o UTEC řekla, že je „výjimečným přírůstkem města Limy, který by měl inspirovat ostatní architekty a univerzity po celém světě.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud