Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Peru má nové „Machu Picchu“. Tamní univerzita získala prestižní cenu za architekturu

Peru má nové „Machu Picchu“. Tamní univerzita získala prestižní cenu za architekturu

Prestižní architektonickou cenu Royal Institute of British Architects (RIBA) získala univerzitní budova Universidad de Ingenieria y Tecnologia (UTEC) v Limě, které se přezdívá nové Machu Picchu.

UTEC je inspirativní budova v okrese Barranco a dle poroty je odvážným přírůstkem do panoramatu města. V Irsku založená firma Grafton Architects ji ve spolupráci s místními partnery Shell Arquitectos vytvořila pro Limskou univerzitu speciálního inženýrství, která umožňuje mladým Peruáncům přístup ke kvalifikaci, příležitostem a podporuje sociální mobilitu.

RIBA
Royal Institute of British Architects (RIBA, doslova Královský institut britských architektů) je profesní sdružení a orgán pro britské i mezinárodní architekty. RIBA se ve spolupráci s britským parlamentem snaží zkvalitnit veřejné a obytné budovy. Vznikla v roce 1834 a každoročně oceňuje výjimečnou a zajímavou architekturu Stirlingovou cenou, která se přirovnává k Oscarům staveb.

Univerzita byla vybrána z užšího výběru, kde bylo šest projektů. Myšlenkou stavby byla „oslava civilní architektury, která má vzbuzovat v lidech a společnosti chuť k inovaci a pokroku“, uvádí RIBA. 

Porota dále popsala výškovou budovu jako „sérii upravených teras s trhlinami, převisy a jeskyněmi“, které se podobají světoznámému Machu Picchu. Univerzita se nachází na okraji rokle a splývá s prostředím pomocí „organického zrcadlení křivek krajiny“.

Prezidentka RIBA Jane Duncanová o UTEC řekla, že je „výjimečným přírůstkem města Limy, který by měl inspirovat ostatní architekty a univerzity po celém světě.“

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1