Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pětiletou křesťanskou dívku svěřili muslimským pěstounům. Zakazují jí nosit křížek na krku a jíst slaninu

Pětiletou křesťanskou dívku svěřili muslimským pěstounům. Zakazují jí nosit křížek na krku a jíst slaninu

Podle odborníků i mnohých průzkumů je lepší, když dítě spíše než v dětském domově vyrůstá u pěstounů. Ti by ale měli pocházet ze stejného sociálního prostředí, jinak můžou hrozit problémy. Potvrzuje to zřejmě i případ pětileté křesťanské dívky, kterou dostala do péče muslimská rodina. Noví rodiče jí údajně zakázali nosit na krku řetízek s křížkem a nesmí jíst ani slaninu, protože to islám zakazuje.

S překvapivým příběhem přišel britský list The Times. 5letou holčičku odebrali z neznámých důvodů jejím rodičům a jako pěstouny jí soud zvolil dvě muslimské rodiny. U těch strávila posledních šest měsíců. A její biologická matka, která se s ní může pravidelně stýkat, je prý zděšená tím, kde její dítě vyrůstá.

Britské dívce, která je pokřtěná, zakázala prý nová rodina nosit na krku řetízek s křížkem a přesvědčují ji, aby se začala učit arabsky. Zároveň jí prý zakázali jíst špagety carbonara, které si přinesla z návštěvy se svou biologickou matkou. Do těstovin se totiž přidává slanina a muslimové nesmí jíst vepřové.

Dívka údajně pláče a tvrdí, že nechce být v rodině, kde se nemluví anglicky. Její matka popsala, že dcera už jí také stačila říct, že „Vánoce a Velikonoce jsou hloupé“ a že „Evropanky jsou stupidní alkoholičky“.

„Tohle je pětiletá bílá holčička. V téhle zemi se narodila, angličtina je jejím hlavním jazykem, miluje fotbal, má britský pas a je pokřtěná. Už tak si prožila trauma, když ji odebrali z její rodiny. Měla by vyrůstat tam, kde se bude cítit bezpečně a milovaná. Místo toho se cítí uvězněná v cizím světě,“ popisuje známá dívčiny biologické matky.

Podle listu The Times není jasné, proč úřady dívku svěřily do péče právě těmto rodinám. Londýnský obvod Tower Hamlets, ve kterém žijí, je oblastí s největším podílem muslimů v Británii. Jen 24 procent pěstounů v tomto obvodu je bílé pleti.

Britské úřady už před lety vyzývaly obyvatele, aby se do pěstounského programu přihlásili. Cílem sociálních pracovníků je umisťovat děti do prostředí, které je co nejpodobnější jejich původnímu domovu. Proto úřady potřebují dostatečnou zásobu ochotných rodin různých ras, náboženství a jazyků, aby byl pro každé dítě přechod do nové rodiny co nejsnazší. V Británii je v pěstounské péči v současnosti přes 50 tisíc dětí. Pěstounů je 62 400, 84 procent z nich je bílé pleti. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744