Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pitva objasnila, jak zemřel Jan Tříska. Dřívější vytažení z vody by ho zřejmě nezachránilo

Pitva objasnila, jak zemřel Jan Tříska. Dřívější vytažení z vody by ho zřejmě nezachránilo

Tragický odchod herce Jana Třísky byl dosud zahalen tajemstvím. Většina se ale přikláněla k názoru, že se utopil v ledové Vltavě. Podle informací deníku Blesku ho ale o život připravilo něco jiného.

Skoro tři čtvrtě hodiny se v sobotu odpoledne díval do čtrnáctimetrové hloubky pod Karlovým mostem. Ani přes opakované snahy kolemjdoucích se nechtěl pohledu od sousoší sv. Norberta, Václava a Zikmunda vzdát. Ať už herec do chladných vln skočil dobrovolně, nebo se do Vltavy nešťastně zřítil, svým zraněním podlehl v pondělí ráno.

Podle informací Blesku se ale neutopil. Z policejního spisu vyplývá, že byť ležel ve vodě tváří dolů nejméně 10 minut, v plicích měl vody jen nepatrné množství a podlehl mnohačetným poraněním! Ta si nejspíš způsobil o mostní pilíř či dopadem na vodní hladinu. Ze zprávy patologa vyplývá mj. i to, že měl i zlomenou páteř! Ukázalo se tak, že i kdyby se herce podařilo z vody vytáhnout rychleji, pád by stejně asi nepřežil.

Podle svědků ležel zraněný herec na hladině s ponořenou hlavou, v jednu chvíli se snažil udělat i pár temp. Dokonce se mu prý podařilo vynořit se na chvilku nad hladinu, pak ale bezvládně klesl do vody a přestal se hýbat.

Více o pitvě na Blesk.cz

 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1