Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Planeta bez opic? Třem pětinám primátů hrozí vyhynutí, varuje studie

Planeta bez opic? Třem pětinám primátů hrozí vyhynutí, varuje studie

Pokud lidé výrazným způsobem nezmění svůj přístup k přírodě, nebude trvat dlouho a gorily, lemury, gibbony a jiné druhy primátů uvidíme už jen v zoologických zahradách. Dá se s tím něco dělat?

 

Zhruba 60 procentům z celkových 504 druhů primátů hrozí vyhynutí, tvrdí nová studie zveřejněná ve středu v časopisu Journal Science Advances. Za prudký pokles jejich populace nemůže nikdo jiný než člověk.

Největší hrozbu představuje ničení jejich přirozeného prostředí, jako jsou Amazonské a jiné deštné pralesy, kde obrovské plochy padají za oběť těžbě a zemědělství. Primáty ale ve stejné míře ohrožují taky pytláci a lovci.

Primáti žijí převážně v zalesněných oblastech a jejich přirozený domov se nachází ve zhruba 90 zemích světa. Dvě třetiny z nich se v současné době nacházejí v Brazílii, Indonésii, Demokratické republice Kongo a na ostrově Madagaskar.

Právě na ostrově nedaleko kontinentální Afriky je situace nejhorší – hrozbě vyhynutí tam čelí 87 procent druhů primátů. V Asii to je 73 procent a na území pevninské Afriky 37 procent.

Kvůli očekávanému nárůstu lidské populace bude situace dramatická hlavně pro šimpanze, gibbony a lemury. Alarmující je především nízká populace Gibbona Hainanského. Ve volné přírodě na území Číny, která je pro něj přirozeným domovem, jich dnes žije už jen 30.

Vyhynutí některých druhů přitom může vést až k ohrožení celého ekosystému, varuje studie. Právě gibboni totiž roznášejí semena stromů, a pokud vymizí, budou v ohrožení i samotné lesy. Jediné, co může ohrožené primáty a celý ekosystém zachránit, je radikální změna lidského chování a celosvětových trendů. Problém je totiž komplexní. Důležité je proto snížit porodnost, omezit chudobu a zlepšit veřejné zdraví.

Podle autorů studie jejich cílem není vytvořit jakýsi seznam hrozeb, ale spíš „upoutat pozornost na četné globální a regionální faktory, které ohrožují primáty po celém světě, a podporovat rozvoj udržitelných a účinných řešení, která povedou k přežití primátů ve střednědobém i dlouhodobém horizontu“.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744