Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po 70 letech se v Německu našly ostatky amerického pilota. Jeho kosti byly zarostlé v kořenech stromu

Po 70 letech se v Německu našly ostatky amerického pilota. Jeho kosti byly zarostlé v kořenech stromu

Po 70 letech se nedaleko jihoněmeckého města Lindau podařilo najít ostatky amerického pilota Williama J. Graye, který zde ke konci druhé světové války se svým letounem nešťastně havaroval. Pozůstatky prvního nadporučíka, které byly objeveny v kořenech stromu, byly odvezeny do rodného města v americkém Seattlu. Rodina je pohřbila vedle jeho nejlepšího přítele, který se z druhé světové války vrátil živý a postaral se o jeho milované.

Během druhé světové války americký pilot absolvoval celkem 68 misí, poslední se mu ale stala osudnou – 16. dubna 1945 se svým strojem naletěl do koruny stromu, ztratil nad letounem kontrolu a havaroval.

Rodina se s Williamem rozloučila, aniž by tušila, na kterém místě spočinul. Ostatky mohla pochovat až po 70 letech díky překvapivému nálezu nedaleko jihoněmeckého města Lindau. Jeho kosti vrostlé do kořenů stromu našli vyšetřovatelé loni. Ostatky pak podrobili analýze a porovnali je s DNA jeho sester.

Rodina má z nálezu obrovskou radost. Grayův synovec Doug Louvier musel zdržovat slzy, když říkal, že „strom prorostl jeho ostatky, aby chránil a značil místo“ osudné havárie. Informoval o tom deník The Sun.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1