Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po Zlatých glóbech Oscaři. Celebrity si zřejmě opět vezmou na paškál Donalda Trumpa

Po Zlatých glóbech Oscaři. Celebrity si zřejmě opět vezmou na paškál Donalda Trumpa

Už lednové předávání Zlatých glóbů si americké celebrity nebraly servítky a pustily se do nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Je jasné, že v podobném duchu se bude nést i nedělní předávání Oscarů. Udílení prestižních zlatých sošek si podle odhadů nenechají ujít miliony diváků a právě očekávaná kritika Donalda Trumpa přiláká k obrazovkám víc lidí než dřív.

O letošních Oscarech se hovoří jako o politicky nejnabitějším večeru slavnostního udílení cen americké filmové akademie v historii. Zlaté sošky se přitom rozdávají už od roku 1929.

Ani minulé ročníky se neobešly bez kritiky. Řešilo se především to, že americká filmová akademie upřednostňuje bílé herce před těmi Afroamerickými a na twitteru se kvůli tomu rozšířil hashtag #OscarsSoWhite. V podobném duchu žijí sociální sítě i letos, s ohledem na nového prezidenta se však hashtag změnil na #OscarsSoOrange.

Bílý dům dění kolem Oscarů sleduje s nelibostí. Mluvčí Sean Spicer, který je sám terčem posměchu Hollywoodu, už uvedl, že se Donald Trump na nedělní galavečer dívat nebude.

V lednu se do Trumpa obula herečka Meryl Streepová během udílení Zlatých glóbů, které jasně ovládl muzikál La La Land. Trump jí na twitteru vzápětí odpověděl a označil jí za „přehodnocovanou herečku“ a „lokaje Hillary“.

Koncem ledna pak kritika Trumpa ovládla i udílení cen Sdružení filmových a televizních herců. Ceremoniál se totiž odehrál jen pár dní poté, co Trump vydal dekret o nepřijímání uprchlíků. Velká část projevů amerických celebrit se proto točila kolem protiimigračního výnosu a očekává se, že tomu nebude jinak ani při nedělním předávání Oscarů.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1