Počet hmyzu dramaticky klesá. „Jsme na cestě k ekologickému Armagedonu,“ varují vědci | info.cz

Články odjinud

Počet hmyzu dramaticky klesá. „Jsme na cestě k ekologickému Armagedonu,“ varují vědci

Při vzpomínce na letní měsíce, kdy máme pocit, že jsou vosy a komáři všude, se nová studie zveřejněná v magazínu Plos One zdá téměř neuvěřitelná. Vědci totiž zjistili, že za posledních 25 let klesl počet létajícího hmyzu o tři čtvrtiny. To, co se na první pohled může zdát jako dobrá zpráva, však má nedozírné následky pro celou zeměkouli. Co za zmizením hmyzu stojí?

Ať už v podobě opylovačů či kořisti je hmyz nedílnou součástí života na Zemi, podle nové zprávy německých vědců však počet zástupců hmyzí říše strmě klesá.

„Hmyz tvoří asi tři čtvrtiny veškerého života na Zemi, došlo ale ke strašlivému poklesu,“ říká podle britského deníku The Guardian Dave Goulson z University of Sussex, který se na výzkumu podílel. „Zdá se, že z obrovských ploch půdy děláme nehostinná místa pro většinu forem života a v současné době jsme na cestě k ekologickému armagedonu. Pokud ztratíme hmyz, všechno se pak zhroutí,“ vykresluje černý scénář britský odborník.

Přesný důvod mizení zástupců z říše hmyzu známý není, vědci ho však s největší pravděpodobností připisují používání pesticidů a částečně také změně klimatu.   

Výzkum, který byl publikován v časopise Plos One, je založený na práci desítek německých amatérských entomologů. Ti od roku 1989 nasbírali víc než 1500 vzorků létajícího hmyzu v celkem 63 přírodních rezervací. Výsledek studie vědce šokoval.

„Skutečnost, že se počet létajícího hmyzu v takovémto rozsahu a v takto velké oblasti snižuje, je alarmující zjištění,“ říká vedoucí autor studie Hans de Kroon z nizozemské Radbound University.

Výsledky jsou o to znepokojivější, že výzkum probíhal právě v přírodních rezervacích, které jsou chráněné – navzdory tomu se dramatický pokles odehrává právě tady. Podle nizozemského odborníka je tak jedinou cestou omezit používání pesticidů a bránit likvidování luk, které jsou plné květin a na kterých je hmyz závislý.  

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud