Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podařilo se jim dokázat gravitační vlny ve vesmíru. Teď za to trojice Američanů získá nobelovku

Podařilo se jim dokázat gravitační vlny ve vesmíru. Teď za to trojice Američanů získá nobelovku

Letošní Nobelovu cenu za fyziku získala trojice Američanů Rainer Weiss, Bary Barish a Kip Thorne za klíčový příspěvek k pozorování gravitačních vln ve vesmíru. Oznámila to dnes Královská švédská akademie věd.

„Byl to opravdu krásný telefonát,“ popsal okamžik, kdy se dozvěděl o udělení Nobelovy ceny její letošní laureát Rainer Weiss. Právě on si spolu se slavnou medailí odnese i polovinu finančního ocenění, které je s jejím udělením. „Beru nicméně tuto poctu jako ocenění tisíce lidí, kteří na našem objevu pracovali,“ dodal fyzik.

Měl samozřejmě pravdu. Existenci gravitačních vln předpověděl před stoletím nikdo jiný než Albert Einstein, byť ten si tehdy myslel, že nebude možné jejich existenci dokázat. V tom se ale i génius jeho formátu pletl, což se definitivně podařilo dokázat v září 2015, kdy byly vlny poprvé zaznamenány na americkém přijímači LIGO.

„Je to něco zcela nového a odlišného, co nám otevírá dosud nespatřené světy... Na ty, kterým se podaří zachytit (gravitační) vlny a interpretovat jejich poselství, čekají bohaté objevy," uvedla akademie v prohlášení.

Gravitační vlny jsou zakřivení v našem časoprostoru, které se šíří rychlostí světla. Zaznamenat je můžeme ve chvíli, kdy se do sebe zhroutí dvě masivní vesmírná tělesa, například černé díry či dvojhvězdy.

Tím, jak se vlny šíří časoprostorem, natahují a smršťují jeho objekty. Toho využívá přijímač LIGO, který gravitační vlny zaznamenává. Ten se v USA nachází na dvou několik tisíc kilometrů vzdálených místech – proto, aby se eliminovaly vlivy okolí jako je například slabé zemětřesení, a má podobu dvou několikakilometrových tunelů svírajících pravý úhel. Tunely probíhá laserový paprsek, který se od zrcadla odráží tam i zpět. V nerušeném prostoru by se měl paprsek laseru vrátit ve stejné fázi, v jaké byl vyslán a tím pádem se vyrušit. Nicméně pokud by zařízením prošla gravitační vlna, délka ramene LIGA se mírně změní, čímž se změní i fáze vlny paprsku.

A přesně to se stalo ve chvíli, když vědci poprvé gravitační vlnu poprvé zaznamenali. Fyzici v tu chvíli mohli pozorovat sloučení dvou černých děr o hmotnosti asi 30 Sluncí, které se předtím vzájemně obíhaly. Ve chvíli, kdy se oba objekty spojily, se uvolnila energie asi padesátkrát větší, než kolik jí za stejnou dobu vyzářily všechny hvězdy ve vesmíru. A tuto energii zaznamenal přijímač LIGO.

Weiss, emeritní profesor na prestižní univerzitě MIT, má hlavní zásluhu na konceptu, designu financování i konstrukci přijímač LIGO. Oceněný Kip Thorne, bývalý částicový fyzik z Caltechu, je teoretický fyzik, který učinil významné předpovědi, jak by měla gravitační vlna vypadat a jak ji ve spoustě dat identifikovat. A Barry Barish, rovněž z Kalifornského technologického institutu, má podíl zejména na tom, že se celý experiment uskutečnil.

Na projektu došlo k unikátnímu spojení mezi experimentálními fyziky, kteří postavili a provozovali jeden z nejcitlivějších detektorů na Zemi a mezi teoretiky, kteří přišli na to, jak by gravitační vlna měla vypadat a po čem bychom se v datech měli dívat.

Na celém projektu se samozřejmě podílely stovky vědců, nicméně jeden z nich by si dost možná Nobelovu cenu rovněž zasloužil. Byl to Ronald Drever, brilantní skotský fyzik, který spolu s Weissem a Thornem hrál hlavní roli při vývoji přijímač LIGO. Ten však zemřel na demenci osmnáct měsíců poté, co byla gravitační vlna zaznamenána. Nobelova cena tradičně není udělována posmrtně.

Letošní týden vyhlašování Nobelových cen začal v pondělí oznámením Nobelovy ceny za lékařství. Tu dostala trojice Američanů Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young za výzkum v oblasti chronobiologie.

Ve středu se svět dozví laureáta ceny za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí bude vyhlášena Nobelova cena za ekonomii. Ceny budou jako každý rok předány v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince - cena za mír v Oslu a zbývajících pět ve Stockholmu.

Gravitační vlny jsou zakřivení v našem časoprostoru, které se šíří rychlostí světla. Zaznamenat je můžeme ve chvíli, kdy se do sebe zhroutí dvě masivní vesmírná tělesa, například černé díry či dvojhvězdy.

Tím, jak se vlny číří časoprostorem, natahují a smršťují jeho objekty. Toho využívá přijímač LIGO, který gravitační vlny zaznamenává. Ten se v USA nachází na dvou několik tisíc kilometrů vzdálených místech – proto, aby se eliminovaly vlivy okolí jako je například slabé zemětřesení, a má podobu dvou několikakilometrových tunelů svírajících pravý úhel. Tunely probíhá laserový paprsek, který se od zrcadla odráží tam i zpět. V nerušeném prostoru by se měl paprsek laseru vrátit ve stejné fázi, v jaké byl vyslán a tím pádem se vyrušit. Nicméně pokud by zařízením prošla gravitační vlna, délka ramene LIGA se mírně změní, čímž se změní i fáze vlny paprsku.

A přesně to se stalo ve chvíli, když vědci poprvé gravitační vlnu poprvé zaznamenali. Fyzici v tu chvíli mohli pozorovat sloučení dvou černých děr o hmotnosti asi 30 Sluncí, které se předtím vzájemně obíhaly. Ve chvíli, kdy se oba objekty spojily, se uvolnila energie asi padesátkrát větší, než kolik jí za stejnou dobu vyzářily všechny hvězdy ve vesmíru. A tuto energii zaznamenal přijímač LIGO.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1