Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pohled do světa kybernetické špionáže: Žádná pravidla tu neplatí. Krade se, co ukradl jiný

Pohled do světa kybernetické špionáže: Žádná pravidla tu neplatí. Krade se, co ukradl jiný

Jako Divoký Západ, kde neplatí žádná pravidla. Právě takový je podle odborníků, kteří na „druhou stranu" pronikli, současný svět kybernetické špionáže. Hackeři se nabourávají do operací jiných hackerů, americká Národní bezpečnostní agentura NSA nechává za sebe dělat špinavou práci jiné skupiny a pak si jen přivlastní jejich výsledky. Výzkumný tým bezpečnostní společnosti Kaspersky popsal kybernetický svět velkých hráčů, kde neplatí žádná pravidla.

Ve světě kyberšpionáže je to jako na bojišti. Ten, kdo disponuje více informacemi, má nad svým protivníkem vždycky výhodu. Není proto divu, že jednotlivé státy pumpují do svých kybernetických oddělení desítky milionů dolarů. Jenže když začnou špioni prostřednictvím jiných špionů hackovat jiné špiony, začne být i ve světě kyberšpionáže dusno. 

Výzkumník kybernetické skupiny Kaspersky Costin Raiu popisuje příklad ruské hackerské organizace Energetic Bear, která si občas také nechala říkat Dragonfly, Koala či Iron Liberty. Ta je podle analytiků napojena na ruskou vládu, které pomáhá v její obchodní politice: útočí totiž na weby a systémy různých energetických a petrochemických společností.

V popisovaném případě použila Energetic Bear minimálně v jednom případě k ovládání své operace síť hacknutých serverů. Když se výzkumníci Kaspersky na tuto operaci zaměřili, zjistili, že ovládací panel obsahuje zvláštní kód o velikosti 1x1 pixelu, který vede k jednomu počítači následně lokalizovanému v Číně.

Zdálo by se, že se čínská rozvědka zaměřila na ruské hackery, ale podle Raiue bylo všechno jinak. Čínský počítač byl totiž jenom nastrčený a pravý hacker byl někde jinde. „Kdokoliv byl opravdovým původcem tohoto útoku, tak měl schopnosti a zdroje, aby se naboural do čínského serveru a použil jej jako falešný cíl,“ tvrdí Raiu. 

A podobných případů se nyní ve světě kyberšpionáže odehrává více, tvrdí výzkumník během odborného fóra Virus Bulletin. „Jednotlivé špionážní agentury si jednoduše ukradnou něco, co už ukradnul někdo jiný,“ vysvětluje Raiu nové normy. 

To samé v bleděmodrém se podle analytiků Kaspersky stalo v případě čínské hackerské skupiny NetTraveler, která se zaměřuje na ruské a mongolské cíle. Kaspersky získala přístup k jednomu ze serverů skupiny a zjistila, že někdo jiný tam vytvořil tajný přístup. Ten umožňoval monitorování operace hackerské skupiny, ale i shromažďování dat o jejích útocích, tak, aby se daly později využít. 

Nutno dodat, že samotné kybernetické centrum Kaspersky, které patří k největším hráčům na poli výrobců antivirového softwaru, je často vnímané jako špionážní odnož Kremlu. Americký prezident Donald Trump proto před dvěma týdny nařídil, aby vládní úřady ze svých počítačů odstranily veškerý software této společnosti.

Majitel firmy Jevgenij Kaspersky, který kdysi navštěvoval školu KGB, označil nařízení americké vnitřní bezpečnosti za nekalou hospodářskou soutěž.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1