Pohled do světa kybernetické špionáže: Žádná pravidla tu neplatí. Krade se, co ukradl jiný | info.cz

Články odjinud

Pohled do světa kybernetické špionáže: Žádná pravidla tu neplatí. Krade se, co ukradl jiný

Jako Divoký Západ, kde neplatí žádná pravidla. Právě takový je podle odborníků, kteří na „druhou stranu" pronikli, současný svět kybernetické špionáže. Hackeři se nabourávají do operací jiných hackerů, americká Národní bezpečnostní agentura NSA nechává za sebe dělat špinavou práci jiné skupiny a pak si jen přivlastní jejich výsledky. Výzkumný tým bezpečnostní společnosti Kaspersky popsal kybernetický svět velkých hráčů, kde neplatí žádná pravidla.

Ve světě kyberšpionáže je to jako na bojišti. Ten, kdo disponuje více informacemi, má nad svým protivníkem vždycky výhodu. Není proto divu, že jednotlivé státy pumpují do svých kybernetických oddělení desítky milionů dolarů. Jenže když začnou špioni prostřednictvím jiných špionů hackovat jiné špiony, začne být i ve světě kyberšpionáže dusno. 

Výzkumník kybernetické skupiny Kaspersky Costin Raiu popisuje příklad ruské hackerské organizace Energetic Bear, která si občas také nechala říkat Dragonfly, Koala či Iron Liberty. Ta je podle analytiků napojena na ruskou vládu, které pomáhá v její obchodní politice: útočí totiž na weby a systémy různých energetických a petrochemických společností.

V popisovaném případě použila Energetic Bear minimálně v jednom případě k ovládání své operace síť hacknutých serverů. Když se výzkumníci Kaspersky na tuto operaci zaměřili, zjistili, že ovládací panel obsahuje zvláštní kód o velikosti 1x1 pixelu, který vede k jednomu počítači následně lokalizovanému v Číně.

Zdálo by se, že se čínská rozvědka zaměřila na ruské hackery, ale podle Raiue bylo všechno jinak. Čínský počítač byl totiž jenom nastrčený a pravý hacker byl někde jinde. „Kdokoliv byl opravdovým původcem tohoto útoku, tak měl schopnosti a zdroje, aby se naboural do čínského serveru a použil jej jako falešný cíl,“ tvrdí Raiu. 

A podobných případů se nyní ve světě kyberšpionáže odehrává více, tvrdí výzkumník během odborného fóra Virus Bulletin. „Jednotlivé špionážní agentury si jednoduše ukradnou něco, co už ukradnul někdo jiný,“ vysvětluje Raiu nové normy. 

To samé v bleděmodrém se podle analytiků Kaspersky stalo v případě čínské hackerské skupiny NetTraveler, která se zaměřuje na ruské a mongolské cíle. Kaspersky získala přístup k jednomu ze serverů skupiny a zjistila, že někdo jiný tam vytvořil tajný přístup. Ten umožňoval monitorování operace hackerské skupiny, ale i shromažďování dat o jejích útocích, tak, aby se daly později využít. 

Nutno dodat, že samotné kybernetické centrum Kaspersky, které patří k největším hráčům na poli výrobců antivirového softwaru, je často vnímané jako špionážní odnož Kremlu. Americký prezident Donald Trump proto před dvěma týdny nařídil, aby vládní úřady ze svých počítačů odstranily veškerý software této společnosti.

Majitel firmy Jevgenij Kaspersky, který kdysi navštěvoval školu KGB, označil nařízení americké vnitřní bezpečnosti za nekalou hospodářskou soutěž.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud