Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pokladní s vytetovaným hákovým křížem dostala vyhazov. Internet se baví na účet Kauflandu

Pokladní s vytetovaným hákovým křížem dostala vyhazov. Internet se baví na účet Kauflandu

Fotografie prodavačky, která má na ruce vytetovaný hákový kříž, pobouřila Česko. Společnost Kaufland, kde pokladní pracovala, ženu s okamžitou platností vyhodil a podle informací INFO.CZ zvažuje i její právní postih. Obchodní řetězec se za vzniklou situaci omlouvá, sociální sítě však od včerejška nežijí ničím jiným. Kromě rozhořčených komentářů facebookový účet Kauflandu zaplavila i celá řada ironických příspěvků a fotografií, které se společnosti kvůli prodavačce vysmívají. „Prosím půlku šumavy na zítra,“ zní jeden z příspěvků.

„Děkujeme našemu pozornému zákazníkovi za upozornění. Všem se za vzniklou situaci omlouváme! Naše společnost striktně odmítá propagaci předmětné symboliky v jakékoli podobě. S danou osobou byl neprodleně ukončen pracovní poměr a zvažujeme její právní postih,“ napsal redakci INFO.CZ mluvčí společnosti Kaufland Michael Šperl.

Na případ upozornil muž s přezdívkou Kýbel, který prodavačku potkal na pobočce obchodu v pražské ulici U Plynárny. Kromě hákového kříže měla žena na paži vytetované i další motivy odkazující se na nacistické Německo – muže se vztyčenou pravicí a také bránu, která připomíná vjezd do koncentračního tábora.

„Brigádnice z pražské prodejny v Michli pracovala pro naši společnost krátkou dobu, vždy na pozicích, kde je součástí předepsaného pracovního oděvu dlouhý rukáv. Až při změně jejího pracovního zařazení na pokladnu vyšlo najevo, že brigádnice nesplňuje etické požadavky naší společnosti,“ vysvětlil vzniklou situaci mluvčí Kauflandu.

Společnost tak reaguje na silnou vlnu rozhořčených komentářů, které zaplavily facebookový účet společnosti. „Můžete mi vysvětlit, jak je možné, že u vás pracuje někdo s takovým tetováním? Koukáte vůbec, když někoho berete? Ještě to krásné moto ‚z lásky k Česku‘... K tomu se tam opravdu hákový kříž hodí,“ vzkázal společnosti na Facebooku Lukáš Patras.

Podobných příspěvků se na facebookovém účtu Kauflandu objevilo víc. Lidé například píší, že už do obchodu nikdy nakoupit nepřijdou. Kaufland se však kvůli incidentu stal zároveň terčem posměchu.

„Dobrý den, chce se zeptat, zda je možné ve vašich prodejnách platit říšskou markou?“ zní jeden z ironických příspěvků. Další změnil názvy oblíbených potravin v nacistickém duchu.

„Dobrý den, jsem členem ReichKaufland klubu, zakoupil jsem si dvoje esEsíčka, štangli salámu gothajl, sudetskou pečeť, prací prášek Arijec a 2 Pribinácky, podle katalogu bych měl mít nárok na plyšového Adolfa, ptal jsem se jedné paní u kasy, ale jen bezvýznamně mávla pravicí, můžete mi prosím poradit, co mám dělat?“ 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744