Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pokračování Trainspottingu nejspíš nezklame. Potvrzuje to první recenze

Pokračování Trainspottingu nejspíš nezklame. Potvrzuje to první recenze

Podle recenze Petera Bradshawa uveřejněné na serveru The Guardian není pokračování kultovního snímku z roku 1996 tak mimořádné jako originál. Přesto film, který se točí kolem rozčarovaných mužů středního věku, naplní většinu očekávání, které ve svých fanoušcích vyvolal jeho předchůdce – je děsivý, vtipný, ale i zoufale smutný. 

Jako jednu ze slabých stránek považuje Bradshaw sentiment, který v původním snímku chyběl. Na druhou stranu ale oceňuje, že si film zachoval poutavou energii a zároveň i specifický pesimismus, který režisér Boyle dokázal dokonale přenést z původního snímku.

Oproti prvnímu filmu, který ohromoval nezapomenutelnými scénami s odporným záchodem nebo mrtvými dětmi, ten současný staví spíše na čtyřech životem vyčerpaných mužích. Renton, Sick Boy, Spud a Begbie se totiž musejí srovnat s myšlenkou, že se jejich životy chýlí ke konci.

Román Irvina Welshe Porno, podle kterého je film natočený, se odehrává deset let po událostech původního příběhu. To, že je film natočený o celou dekádu později, ale nic nemění na tom, že Renton (Ewan McGregor) žije svůj klidný a pohodlný život v Amsterodamu. Když ale vstoupí do životní fáze „krize středního věku“, neodolá touze se vrátit zpátky do Edinburghu. Tato cesta ho donutí vypořádat se se svými démony z minulosti a zejména se třemi muži, které viděl naposledy, když je sprostě okradl o peníze vydělané na drogách.

Renton není jediný, komu se poměrně dobře daří. Sick Boy (Jonny Lee Miller) se svojí obchodní partnerkou Veronikou vedou firmu, která se specializuje na vydírání. Kdo se ale s minulostí rozloučit nedokázal, jsou Spud a Begbie.

Spuda dohnalo dlouhodobé užívání drog a skončil jako emocionálně zjizvená osobnost. A desivý Begbie neskončil nikde jinde než ve vězení. Dalším, kdo se ve filmu znovu objeví, je Rentonův otec, kterého v obou filmech ztvárnil herec James Cosmo.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1