Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pokusy na dětech, plynové komory a pochody smrti. Před 73 lety se svět dozvěděl pravdu o koncentračních táborech

Pokusy na dětech, plynové komory a pochody smrti. Před 73 lety se svět dozvěděl pravdu o koncentračních táborech

S oslavami konce války se pojí i jiné výročí. Jak nacisté ztráceli své pozice a ustupovali více do evropského vnitrozemí, odkrývali spojenci a Sověti na jaře 1945 hrůzné podmínky vězňů v koncentračních táborech. Ty byly určené k likvidaci nepohodlných, ať to byli židé, homosexuálové nebo kdokoli, kdo se postavil nacistické ideologii. Protože z táborů většinou nebylo návratu, o jejich existenci a nelítostných praktikách dozorců se veřejnost dozvídala až po konci války. Ačkoli vyhlazovací tábor Osvětim byl osvobozen už 27. ledna 1945, rakouský Mauthausen, kde umírali čeští vlastenci, kteří pomáhali parašutistům, odolával až do 5. května 1945. Přestože nacisté se na mnoha místech snažili na poslední chvíli zničit důkazy svého řádění, většina táborů zůstala zachována a přeživší dokázali podat přesvědčivá svědectví o hrůzách, které prožili. Obětí ale byly miliony. Tragickou kapitolu dějin připomíná fotogalerie.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1