Pokusy na dětech, plynové komory a pochody smrti. Před 73 lety se svět dozvěděl pravdu o koncentračních táborech | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pokusy na dětech, plynové komory a pochody smrti. Před 73 lety se svět dozvěděl pravdu o koncentračních táborech

Pokusy na dětech, plynové komory a pochody smrti. Před 73 lety se svět dozvěděl pravdu o koncentračních táborech

S oslavami konce války se pojí i jiné výročí. Jak nacisté ztráceli své pozice a ustupovali více do evropského vnitrozemí, odkrývali spojenci a Sověti na jaře 1945 hrůzné podmínky vězňů v koncentračních táborech. Ty byly určené k likvidaci nepohodlných, ať to byli židé, homosexuálové nebo kdokoli, kdo se postavil nacistické ideologii. Protože z táborů většinou nebylo návratu, o jejich existenci a nelítostných praktikách dozorců se veřejnost dozvídala až po konci války. Ačkoli vyhlazovací tábor Osvětim byl osvobozen už 27. ledna 1945, rakouský Mauthausen, kde umírali čeští vlastenci, kteří pomáhali parašutistům, odolával až do 5. května 1945. Přestože nacisté se na mnoha místech snažili na poslední chvíli zničit důkazy svého řádění, většina táborů zůstala zachována a přeživší dokázali podat přesvědčivá svědectví o hrůzách, které prožili. Obětí ale byly miliony. Tragickou kapitolu dějin připomíná fotogalerie.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.