Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poláci chtějí obdarovat Toma Hankse. Dají mu Malucha

Poláci chtějí obdarovat Toma Hankse. Dají mu Malucha

Patří mezi legendy. Východní Německo mělo svého Trabanta, Poláci zase objevovali svět automobilů za volantem takzvaného Malucha. Na první pohled neatraktivní auto se teď stalo fenoménem i mimo domovinu. Zaujalo například i amerického herce Toma Hankse. A tak se v Polsku rozhodli, že mu jedno věnují.

Než se objevil Maluch, mělo v Polsku auto jen málo obyvatel. Bylo složité vůz získat a navíc stál příliš mnoho peněz. Až rok 1973 to změnil. Firma FSM získala licenci na výrobu vlastní verze Fiatu 126. Zrodil se kult.

„Maluch byl na začátku automobilové revoluce v Polsku,“ tvrdí starosta města Bílsko-Bělá Jacek Krywult. Právě tady firma populární vozidlo vyráběla a odtud ho exportovala do světa. Kluby fanoušků nemá jen v zemích bývalého sovětského bloku, ale třeba i v Austrálii.

Nyní získalo i velice prominentního příznivce. Při návštěvě Maďarska si ho oblíbil americký herec Tom Hanks. Na Twitteru publikoval několik fotek, přičemž v popisku označil Maluch za své nové auto.

Toho se chopila Monika Jaskólska, která v Bílsku-Bělé provozuje obchod s oblečením. Zorganizovala akci, která má za cíl Hankse obdarovat. Koupila Malucha z roku 1974 a dohodla se s místními firmami, které se finančně podílely na opravě a renovaci. Auto chce poslat herci jako dárek. Zároveň ho i pozve na návštěvu města.

„Nechci, aby tu spal někde v hotelu. Měl by mít plnou polskou zkušenost, může tu bydlet s mojí rodinou,“ komentovala.

Krywulta akce pobavila. „Jsem rád, že se panu Hanksovi líbí náš Maluch. Ale je to také znak doby. Poláci nyní chtějí řídit Cadillac, Američané Maluch. To je bláznivý obrat událostí,“ smál se starosta slezského města nedaleko českých hranic.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1