Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policista v civilu při zákroku proti dětem střílel. Podívejte se na video, které pobouřilo stovky lidí

720p480p360p240p

Zástupy aktivistů protestovaly před domem policisty, který se v civilu dostal do sporu s několika mladíky a vystřelil ze zbraně. Policie v souvislosti s potyčkou dva mladistvé zadržela, prý se neoprávněně pohybovali na pozemku policisty. Ten na rozdíl od nich zůstává na svobodě.

Dvě videa, která vlnu protestů odstartovala, natočili kolemjdoucí. Na sociálních sítích už nasbírala miliony zhlédnutí. Záběry ukazují muže, který drží 13letého chlapce (latinskoamerického původu) za límec. Tamní policie ho identifikovala jako člena policejního sboru v Los Angeles.

Mladík, spolu s přihlížejícími dětmi opakovaně žádal policistu, aby ho pustil. Ten ale místo toho vytáhl zbraň a několikrát mu pohrozil. Pak jeden výstřel skutečně zazněl.

Podle serveru Huffington Post celý konflikt začal tím, že několik mladíků prošlo přes policistův pozemek. Tamní policie ale zatím pracuje s poněkud jinou verzí. Podle ní měl policistovi, který byl tehdy mimo službu, vyhrožovat zastřelením právě 13letý mladík.

Demonstranti, kteří se shromáždili nedaleko místa, kde ke konfliktu došlo, nebyli znechucení jen nebezpečných chováním zmíněného policisty, ale také údajně zcestným vyšetřováním pod taktovkou místní policie. Navíc je podle nich pravděpodobné, že pokud by se nejednalo o chlapce latinskoamerického původu, vše by probíhalo jinak.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1