Články odjinud

Polovina mladých nezná osmičková výročí. Vede je to do náruče extremistů, varují odborníci

Polovina mladých nezná osmičková výročí. Vede je to do náruče extremistů, varují odborníci

O založení Československa lidé většinou vědí, co se stalo v roce 1938, ale tuší jen polovina z nich. Organizace Post Bellum zveřejnila výsledky výzkumu, který zjišťoval, zda Češi znají takzvaná osmičková výročí. Z výsledků vyplývá, že zvlášť u mladších lidí je znalost dějin výrazně slabší. Pozitivně ale hodnotí přínos jak Tomáše Garrigua Masaryka, tak Václava Havla.

Dle výzkumu společnosti NMS Market Research pro Post Bellum mají Češi ze zlomových osmičkových výročí nejsilnější povědomí o založení Československa v roce 1918. Co se ten rok stalo, dokázalo určit 79 % oslovených z tisícihlavého vzorku. O událostech srpna 1968 ví přibližně stejný počet lidí, celkem 76 %. Komunistický převrat v roce 1948 si vybavilo 65 % respondentů a nejnižší povědomí mají lidé o událostech roku 1938. 54 % z nich určilo, že ten rok byla podepsána Mnichovská dohoda, po které pohraniční oblasti Československa připadly Hitlerovi. Oslovení často chybně uváděli, že v tomto roce začala válka, nebo vznikl protektorát.

Čím jsou mladší, tím méně vědí. Škola nutí studenty memorovat letopočty bez kontextu

„Obecně na průzkumy moc nevěřím. Nicméně se domnívám, že i přes úžasnou práci některých publicistů a autorů, jako je třeba Radan Lášek a Vladimír Bružeňák, je pořád rok 1938 nejméně připomínaným výročím. Možná je to proto, že na roce 1938 leží stín prohry, což na roce 1968 ovšem také, a že si málo připomínáme všechny ty hrdinné obránce Československa a fakt, že jsme byli první stát, který byl de facto napaden nacistickým Německem. Prostě ve veřejném prostoru chybí ta hrdinská linka, zůstala jen pachuť,“ uvádí pro INFO.CZ badatel Jiří Padevět.

Co se týče povědomí o komunistickém puči, situace se ale pravděpodobně zlepšuje. „Podle mě výsledky zhruba odpovídají tomu, jaká pozornost je těmto tématům věnovaná ve školách a v médiích. Řekl bych, že povědomí o roce 1948 je dle výzkumu poměrně vysoké, možná i díky letos už proběhlé vlně připomínek této události. I po roce 1989 se kladl důraz především na rok 1918, 1938 a 1968. Rok 1948 se připomíná podle mě výrazněji až v posledních deseti letech,“ vysvětluje pro INFO.CZ historik Petr Blažek.  

Jako nejčastější zdroj znalostí lidé uváděli školu. Právě to je ale dle některých hlavním důvodem nižšího povědomí o českých moderních dějinách. „Dějepis na školách je dětem stále předkládán jako odosobněný soupis letopočtů, který je určen k nezáživnému memorování. Chybí vyprávění příběhů,“ uvádí ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. Za pravdu mu dává i výzkum, ze kterého plyne, že mladší lidé mají o historii výrazně menší povědomí než jejich rodiče a prarodiče.

Právě události roku 1938 dovedlo správně identifikovat 73 % oslovených mezi 55 až 64 lety, ale jen 42 % lidí mezi 18 až 24 lety. „Čím jsou lidé mladší, tím jsou jejich znalosti menší, někdy až zarážejícím způsobem,“ potvrzuje Kamil Kunc z NMS Market Research. Založení Československa správně identifikovalo 72 % mladých, komunistický puč 51 % z nich a srpnovou okupaci 54 % oslovených do 24 let. „Myslím, že v současnosti povědomí o historii není dostatečné a je to podle mě i vina rodičů, protože podle mě by neměla vzdělávat jen škola. Mám také dojem, že ze strany establishmentu tady není zájem o to, aby obyvatelé dobře znali své dějiny,“ doplňuje pro INFO.CZ archivář Vojtěch Šustek.

Nedostatečné znalosti zapříčiňují příklon k extremismu. Doma se o komunismu občas stydí mluvit

Že výuka moderních dějin je nedostatečná, si dle dat myslí šest lidí z deseti. Pro některé ale dějiny nejsou tak důležité, aby jim věnovali větší pozornost. „Lidé často argumentují, že historie je překonaná a nezasahuje do jejich života. Neznalostí se ale vystavují ideologické manipulaci, což se projevuje i větším příklonem k extremistickým ideologiím,“ varuje Kroupa.

Kromě školního vyučování získávají lidé povědomí o dějinných událostech také od rodiny a známých. Nejvíce se to projevuje u výročí srpna 1968, o kterém se s rodiči bavilo 56 % respondentů výzkumu. Někde se ale možná diskusi s potomky o těchto událostech vyhýbají záměrně. „Podle mne by se mělo výuce našich dějin ve školách věnovat podstatně více času, nicméně i vklad rodičů a vůbec okolí dítěte je také nesmírně důležitý. Tam by měly fungovat příběhy z blízkého okolí, ale chápu, že v některých rodinách je trochu problém vyprávět dětem, že jsme se na tom hnusu podíleli,“ vysvětluje Padevět.

Oblíbený je Masaryk i Palach, zapomenutý Rašín a Švehla
Kromě znalosti osmičkových výročí se výzkum zabýval také oblíbeností postav moderních českých dějin. Podle respondentů je nejkladněji hodnocenou osobností první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Druhým nejlépe hodnoceným je Jan Palach, třetím Jan Masaryk. Na čtvrté příčce oblíbenosti se pak umístil Václav Havel. Některé významné představitele moderní historie ale lidé téměř neznají. „Nejzapomenutějšími postavami našich dějin jsou takzvaní Muži 28. října. Přínos k založení Československa se stále přičítá pouze T. G. Masarykovi,“ potvrzuje Kroupa.

Zájem o historii by měly dle odborníků v Češích také povzbuzovat veřejné instituce a politici. Za okolními sousedy ale pravděpodobně stále zaostáváme. „Podle mě tady chybí kvalitní muzeální expozice, které by se zabývaly moderní dobou. Ve větších městech v Polsku například existují domy, které se nazývají Setkání s historií a jsou věnované regionálním dějinám. Velký dluh vidím také u samospráv. Máme před komunálními volbami a žádný kandidát v Praze zatím neklade důraz na historickou politiku. Přitom v hlavním městě výrazně chybí památník zločinům nacismu a komunismu,“ dodává Blažek.

Na „Stalinovi“ vzniká videomappingová expozice. Lidé už na ni přispěli několik milionů

Právě podobné muzeum by ale v dohledné době už mohlo vzniknout. Post Bellum totiž chystá na podzim otevřít výstavu ke stému výročí republiky. Expozice o 20. století, která bude založena na projekcích a videomappingu, by měla vzniknout v podzemních prostorách pod bývalým pomníkem Stalina na pražské Letné od 1. října 2018. Trvat bude asi do konce roku, ale je možné, že podle zájmu bude prodloužena. Post Bellum by také podobný typ výstavy ve formě stálé expozice chtělo vytvořit v centru Prahy.

„Prostory pod bývalým pomníkem Stalina mají velmi jedinečnou atmosféru s úžasnou akustikou, je to prostor, který nejde srovnat s čímkoliv jiným v Praze. Věříme, že výstava lidmi otřese a uvědomí si, jak cenná je naše svoboda,“ uvádí Kroupa. Finance na zajištění výstavy získává Post Bellum především díky crowdfundingu na webu www.nastalina.cz. K cílové částce chybí dva měsíce před začátkem vybrat necelé dva miliony z celkových deseti.

Příběhy 20. století na INFO.CZ >>>

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818