Články odjinud

Polská exilová vláda se podílela na vyjednávání o propuštění 300 tisíc Židů

Polská exilová vláda se podílela na vyjednávání o propuštění 300 tisíc Židů

Polská exilová vláda se v roce 1944 podílela na vyjednávání o evakuaci 300.000 Židů, kteří v různých částech Evropy přežili holokaust. Od nacistických vůdců chtěla vězně vykoupit. Vyplývá to z archivních dokumentů, které získala polská agentura PAP.

„Po vyjednávání s (říšským vůdcem jednotek SS Heinrichem) Himmlerem, náš představitel uvedl, že za 20 milionů franků můžeme evakuovat do neutrálních států 300.000 Židů, vždy 15.000 vězňů za měsíc,“ cituje PAP depeši z listopadu 1944, kterou polská diplomatická mise ve švýcarském Bernu zaslala polské ambasádě ve Washingtonu.

Depeši napsal Isaak Sternbuch, šéf organizace, která se během druhé světové války soustředila na záchranu Židů (Vaad Hatzalah). Skupina se v roce 1944 pokoušela od nacistů Židy vykoupit. Podle agentury PAP ve vyjednávání organizaci pomáhal i bývalý švýcarský prezident Jean-Marie Musy, který se s Himmlerem osobně znal.

Z historických dokumentů, které má PAP k dispozici, vyplývá, že polské ministerstvo zahraničí působilo jako prostředník. Úřad předával důvěrné informace o údajném úplatku, který chtěli Himmlerovi poskytnout američtí Židé. Dokumenty také naznačují, že nacistický vůdce byl ochoten zastavit zabíjení Židů výměnou za peníze.

 

Články odjinud