Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední Da Vinciho plátno jde do dražby. Majitel za něj může utržit až dvě miliardy korun

Poslední Da Vinciho plátno jde do dražby. Majitel za něj může utržit až dvě miliardy korun

Podle všeho poslední plátno renesančního génia Leonarda Da Vinciho má být předmětem dražby newyorské aukční síně Christie´s. Dílo Salvator mundi (Spasitel světa), které patří mezi dvě desítky umělcových pláten, může být nyní prodáno za přibližně sto milionů dolarů.

Obraz zpodobňuje žehnajícího Krista oděného v modrém rouchu a datum jeho vzniku je odborníky, kteří se dlouho domnívali, že se jeho originál nedochoval, odhadováno na počátek 16. století.

O století později se plátno ocitlo ve sbírkách anglického krále a znovu se objevilo až na začátku století dvacátého. V roce 1958 bylo dokonce v aukci prodáno za pouhých 45 liber.

„Znovu se obraz objevil na jedné malé aukci ve Spojených státech v roce 2005. Byl překryt vrstavmi barvy, které zakryly jeho kvality. Prodal se jako reprodukce. Noví majitelé pak začali s restaurováním, a jakmile odstranili svrchní vrstvy, odhalili starou původní malbu. V ten moment se začalo uvažovat o tom, že by to skutečně mohl být originál, o kterém se myslelo, že je dávno zničený,“ citoval iRozhlas.cz odborníka na díla starých mistrů Alana Wintermuteho, který je expertem aukční síně Christie's.

Aukce se bude konat 15. listopadu; ještě předtím mohou obraz zhlédnout milovníci umění v Hongkongu, San Francisku a Londýně. Z celkem dvaceti da Vinciho pláten jich zůstalo zachováno přibližně 15 a vesměs jsou majetkem muzeí a dalších institucí.

Mezi nejznámější díla italského renesančního umělce a vynálezce Leonarda da Vinciho patří Mona Lisa nebo malba Poslední večeře.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1