Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední záběr před smrtí: Nevěsta chtěla překvapit milého v helikoptéře, stroj s ní spadl a zemřela

Poslední záběr před smrtí: Nevěsta chtěla překvapit milého v helikoptéře, stroj s ní spadl a zemřela

Měl to být nejšťastnější den jejich života, o vše je ale připravila nevýslovná tragédie. Nevěsta Rosemere do Nascimento Silva chtěla svého vyvoleného překvapit tím, že na obřad přiletí v helikoptéře. Cestou k oltáři se ale stroj zřítil a celá posádka zahynula. Cestující natočili vlastní smrt, podívejte se na zneklidňující video:

Rosemere do Nascimento Silva (†30) z brazilského São Paula si měla loni v prosinci brát svého partnera Udirleya Damascena (32). Nevěsta se rozhodla, že na obřad přiletí helikoptérou a překvapí tak svého milého, který o tom neměl ani potuchy.

Stroj pilotoval Peterson Pinheiro a krom nevěsty na palubě byl její bratr a těhotná fotografka Nayla Cristina Neves. Ta také cestu helikoptérou natáčela a neplánovaně zachytila i jejich poslední momenty. Stroj se totiž dostal do potíží a havaroval zhruba 1,5 kilometru od místa obřadu. Náraz bohužel nikdo z posádky nepřežil.

Ženichovi, který na svou milou čekal u oltáře, smutnou zprávu oznámil pastor. Podle vyšetřovatelů stroj spadl nejspíš chybou pilota. Svůj podíl na celé tragédii nesla i špatná viditelnost způsobená mlhou a deštěm.

Zpráva vyšla na Blesk.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1