Potřebuje Kim Čong-un peníze? Hackeři si konečně vybrali výdělek za masivní kybernetický útok | info.cz

Články odjinud

Potřebuje Kim Čong-un peníze? Hackeři si konečně vybrali výdělek za masivní kybernetický útok

Před dvanácti týdny zasáhl svět masivní kybernetický útok, který mají podle expertů na svědomí hackeři z KLDR. Škodlivý software Wannacry držel počítače zhruba 300 tisíc obětí jako rukojmí a žádal výkupné za odblokování. Hackeři si „vydělali“ 140 tisíc dolarů v bitcoinech, které nechávali dlouho nedotčené. Ve středu večer je konečně začali vybírat a měnit na tvrdou měnu.

V polovině května se počítače napříč celou zeměkoulí staly terčem kybernetického útoku. Škodlivý software Wannacry uzamkl počítače zhruba 300 tisíc obětí v nejméně 150 zemích, včetně Česka. Za odblokování přístroje žádal po jeho majitelích výkupné v řádech stovek dolarů.

„Ročně zasahujeme proti zhruba 200 kybernetickým útokům, ale něco takového jsme dosud neviděli,“ komentoval útok ředitel Europolu Rob Wainwright v rozhovoru pro televizi ITV. Mezi postiženými byli jednotlivci, ale také velké podniky. K nejvíce zasaženým patřil britský zdravotnický systém, automobilka Renault, ruské banky, společnost FedEx i univerzity v Řecku nebo Itálii.

Experti z útoku podezřívají severokorejské hackery, kteří si kybernetickým útokem přišli na 140 tisíc dolarů v bitcoinech. Hackeři je po dvanáct týdnů nechávali ležet ladem. Předpokládalo se, že se je bojí vybrat, protože jsou bedlivě sledovány. Ve středu večer se dle serveru Quartz.com konečně hackeři dali do práce. V několika po sobě následujících krocích vybrali všechny bitcoiny a nejspíše už je vyměnili za tvrdou měnu. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud