Práce snů pro věčné spáče. Vědci chtějí na ležících lidech zkoumat stav beztíže, nabízí 200 tisíc za měsíc | info.cz

Články odjinud

Práce snů pro věčné spáče. Vědci chtějí na ležících lidech zkoumat stav beztíže, nabízí 200 tisíc za měsíc

Pro mnohé je to práce snů – budou spát a přitom vydělávat. Za účast ve výzkumu stavu beztíž nabízí francoužští vědci osm tisíc eur měsíčně, v přepočtu tedy 216 tisíc korun. Mezi hlavní požadavky platí, aby byli zájemci nekuřáci ve věku 20 až 45 let. 

Práce spočívá v tom, že lidé během prvních dvou týdnů projdou sérií všemožných vědeckých měření, načež se přesunou do vodorovné polohy, ve které budou po příštích 60 dní vykonávat veškeré běžné činnosti. „Je to celé v zájmu vědy. Práce nicméně může být těžší, než se na první pohled zdá. Dobrovolníci budou v posteli vykonávat všechny funkce – jíst, mýt se či vykonávat fyziologické potřeby. Pravidlem je dotýkat se alespoň ramenem postele nebo jejího rámu,“ uvedl Arnaud Beck, koordinátor experimentu.

Doktor Beck dodal, že experiment je zaměřený na negativní efekty dlouhodobého vystavení stavu beztíže a na nalezení možností, jak s těmito efekty bojovat. „V jistých podmínkách je kardiovaskulární systém postižen a není schopný vykonávat svou funkci stejně kvalitně, jako dříve. Dokonce vidíme i tendenci k závratím a sníženému krevnímu tlaku,“ vyjmenoval Beck několik problémů, se kterými se astronauti musejí vyrovnávat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud