Prarodiče si po smrti syna směli nechat jen jedno vnouče. Museli za něj navíc zaplatit statisíce

HalfPageAd-1

abe

01. 01. 2019 • 21:13

Sophiina volba 21. století. Tak by se dala charakterizovat situace britské rodiny, která si po smrti syna musela vybrat jen jedno z jeho dětí, které bude vychovávat. Za dívku, která dosud žila u svých čínských příbuzných, museli navíc prarodiče zaplatit v přepočtu více než čtvrt milionu korun. Její bratr, se kterým šestiletá Alice dosud u příbuzných žila, ale musí zůstat v Číně a svou sestru uvidí jen jednou ročně.

Mobile-rectangle-3

“Museli jsme si vybrat. Buď jsme se mohli domů vrátit jen s Alicí, nebo v Číně nechat obě naše vnoučata a možná se s nimi už nikdy nesetkat,” popsal listu The Telegraph dědeček dětí Ian Simpson. O dívku museli navíc několik měsíců bojovat.

Ianův syn Michael odjel do Číny za prací. Seznámil se tam s místní dívkou Wei Wei Fuovou, se kterou se také oženil. Ačkoli měl pár dvě děti, staršího syna Jacka a mladší Alici, odcizili se a žili odloučeně. Zlomový zvrat přišel v březnu 2017, kdy Wei Wei Michaela smrtelně pobodala u něj v bytě, kde mezitím spaly i děti. Michaelovu přítelkyni vážně zranila natolik, že bude mít doživotní následky. Zhrzená žena následně skončila ve vězení, kde si odpykává doživotní trest. A o děti se zatím starali čínští prarodiče z matčiny strany.

Ti původně souhlasili s tím, že obě děti jejich britským prarodičům předají. Požadovali za ně ovšem 60 tisíc liber (asi 1,7 milionu korun), což si Simpsonovi nemohli dovolit. Nakonec se tedy dohodli na tom, že si mohou za menší peníze odvést alespoň Alici, která má jako dívka v čínské společnosti údajně menší hodnotu.

“Alice nikdy nebyla tak daleko od Jacka a špatně to snáší. Je obdivuhodně statečná, přesto jsou momenty, kdy nás v slzách prosí, že chce být s bráškou,” popisuje její dědeček. Dívka prý má navíc po roce a půl v čínské rodině už problémy s angličtinou a její prarodiče z matčiny strany jí vůbec neřekli, že její otec zemřel. Naopak sourozencům tvrdili, že je otec opustil a neměl o ně zájem.

Dle dohody si můžou sourozenci jednou týdně volat a jednou ročně se setkat. Simpsonovi ale boj o vnuka nevzdávají a doufají, že se jim podaří sourozence vychovávat společně. V kauze se angažuje také britský ministr zahraničí Jeremy Hunt, který o situaci už jednal se svým čínským protějškem. Simpsonovi dokonce oslovili odsouzenou matku dětí a vražedkyni jejich syna, aby jim umožnila vychovávat je společně v Británii, ale Wei Wei odmítla.


SDÍLET

Billboard-bottom-1