Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prasklina se zvětšuje. Ledová kra se odtrhne a změní mapu Antarktického poloostrova

Čtvrtý největší pevninský ledovec praská a vědci se obávají, že se brzy rozlomí. Obrovská prasklina na šelfovém ledovci Antarktidy Larsen C se rychle zvětšila o dalších 27 kilometrů. Trhlina se začala rozšiřovat a vzhledem ke zvyšování teploty může praskání pokračovat. Od prosince se zvětšuje každý den o délku odpovídající pěti fotbalovým stadionům.

Trhlina je čím dál větší, už měří zhruba 160 kilometrů. A zbývá jen 32 kilometrů, než dosáhne druhého konce ledovce. Až se rozlomí, vytvoří jednu z největších ledových ker, které byly kdy zaznamenány. Její tloušťka dosáhne až 350 metrů, píše New York Times.

„Ledovec se odpojí v průběhu několika měsíců,“ říká Adrian J. Luckman z Univerzity Swansea ve Walesu. Zlom se začal rozšiřovat od roku 2014. Stejný osud už v minulosti potkal ledovce Larsen A a Larsen B.

Podle vědců změní odtržení ledové masy podobu Antarktického polostrova.

Samotný Larsen C přitom nebezpečný není, měl by se postupně rozdělil na několik částí a roztát. Má ovšem důležitou úlohu: Zabraňuje, aby pevninské ledovce klouzaly do oceánu. Když se dostanou do moří, mohou začít tát a posléze dojde ke zvýšení hladiny.

 „Dvě opory na straně Larsenu C hrají důležitou roli v zachování polohy ledovce, tam kde je,“ říká doktor Eric J. Rignot z Kalifornské univerzity. Podle vědců rozlomení není přímým důsledkem klimatických zmně. Celý proces ale mohlo oteplování urychlit.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1