Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pravidlo 5 vteřin pro jídlo, které upadlo na zem. Skutečně se vám po něm nic nestane?

Pravidlo 5 vteřin pro jídlo, které upadlo na zem. Skutečně se vám po něm nic nestane?

Takovou situaci zná asi úplně každý. Chystáte se zakousnout do svého oblíbeného jídla, když vám najednou sousto upadne na zem. Podle vědců lze aplikovat pravidlo pěti vteřin. Pokud je jídlo na zemi kratší dobu, můžete jej prý sníst a nic se vám nestane. Jak se na tuto teorii dívá profesor v oboru bakteriologie?

Expert na bakteriologii, profesor Anthony Hilton z univerzity Aston v britském Birminghamu, se rozhodl legendární pravidlo prověřit před veřejností v rámci akce The Big Bang Fair, události, která má popularizovat vědu a přitáhnout k ní pozornost zejména mladých lidí.

„Jíst jídlo, které spadlo na podlahu, nemůže být nikdy zcela bez rizika,“ upozornil Anthony Hilton. „Je zřejmé, že potraviny, které jsou na první pohled znečištěné, bychom jíst neměly. Jakmile ale není jídlo na první pohled kontaminované, věda ukazuje, že je nepravděpodobné, že by bylo infikováno bakteriemi po krátkém pobytu na zemi v uzavřené místnosti,“ cituje deník Independent bakteriologa.

„To ovšem neznamená, že se do spadlého jídla bakterie dostat nemohou. Naše studie ukazuje, že záleží na materiálu podlahy, typu potraviny a také na době, kterou jídlo na zemi strávilo. To vše má vliv na to, kolik bakterií se do spadlého pokrmu může dostat,“ říká profesor Hilton. Podle průzkumu mezi dvěma tisíci respondenty se totiž ukázalo, že jídlo ze země jí až 79 % lidí.