Před 10 lety otřásla Bombají série teroristických útoků. Zemřelo při nich 166 lidí | info.cz

Články odjinud

Před 10 lety otřásla Bombají série teroristických útoků. Zemřelo při nich 166 lidí

Před 10 lety, tedy 26. listopadu roku 2008, se indická Bombaj změnila v takřka válečnou zónu. Desítka útočníka napadla luxusní hotely nebo ústředí židovského chasidského hnutí Chabad Lubavič, na dalších místech vybuchly bomby. Během útoků zemřelo 166 lidí a dalších 300 bylo zraněno. 

Série útoků, která paralyzovala západoindickou Bombaj, začala 26. listopadu. Skončila ale až o 60 hodin později. Deset atentátníků prošlo před útoky několikaměsíčním výcvikem a do Indie přicestovali z Pákistánu. Indie za pachatele následně označila islamistickou organizaci Laškare tajjaba. Vzhledem ke složitosti akce se spekulovalo o zapojení pákistánské rozvědky. Pákistán po vlastním šetření připustil, že atentáty byly zčásti připraveny na jeho území, podíl svých zpravodajských služeb ale popřel.

První útoky měly za úkol odvrátit pozornost. Teroristé pak využili situace a obsadili sídlo bombajského ústředí židovského chasidského hnutí Chabad Lubavič a dva luxusní hotely - Tádžmahal a Oberoi. Právě tam drželi několik desítek hodin rukojmí. „Tadžmahal není jen hotel. Je to orientační bod, památka. Byl to útok na Bombaj,“ vzpomíná podle agentury AP na událost Puneet Chhatwal, generální ředitel společnosti, ke které hotel Tadžmahal patří.

Devět z deseti útočníků zemřelo během útoků. Toho posledního - Muhammada Adžmala Kasaba – uznal indický soud vinným ve všech 86 bodech obžaloby. Kasab byl ale shledán vinným z vraždy, z vedení války proti Indii, ze spiknutí a z terorismu a v květnu 2010 byl odsouzen k trestu smrti a v listopadu 2012 popraven.

Následné vyšetřování odhalilo další dvě desítky lidí nejen z Pákistánu, ale i Indie, kteří bombajské útoky naplánovali nebo je alespoň podporovali. Útočníci údajně patřili do třicetičlenné skupiny rekrutů vybraných pro sebevražedné mise. Napojení na islamistickou organizaci bylo prokázáno také Američanovi Davidu Colemanu Headleymu, který se vyhnul trestu smrti a dostal trest 35 let vězení, i kanadskému obchodníkovi pákistánského původu Tahawwurovi Ranovi, který byl v lednu 2013 v Chicagu odsouzen ke 14 letům vězení za podporu terorismu.

Jedním z důsledků atentátů bylo silné zostření vztahů mezi Indií a Pákistánem, dvěma asijskými jadernými mocnostmi, které spolu od roku 1947 svedly už tři války. Situaci „žehlily" například USA, které Pákistán vyzvaly ke spolupráci a Indii ke zdrženlivosti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud