Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Před 40 lety vydali punkoví Sex Pistols své první studiové album. Bylo zároveň i poslední

Před 40 lety vydali punkoví Sex Pistols své první studiové album. Bylo zároveň i poslední

Anglická punková kapela Sex Pistols patří k nejvlivnějším sestavám všech dob, přestože fungovala jen tři roky, na kontě měla jen pár hitů a jediné studiové album. Jmenovalo se Never Mind the Bollocks a vyšlo 28. října 1977, dva roky poté, co skupina v Londýně odehrála svůj první koncert. A v lednu 1978 vyrazili členové Sex Pistols na kratičké americké turné, které nakonec skončilo rozpadem skupiny. Její sláva ale žije dodnes.

Vznik Sex Pistols byl v podstatě odpovědí na existenci "příliš učesaného" anglosaského rocku a popu poloviny 70. let. Punk převrátil hudební scénu doslova vzhůru nohama. Byl programově "neumělecký", krátké skladby měly primitivní melodie a kritické texty plné černého humoru byly srozumitelné všem naštvaným mladým lidem z ulice. Své příznivce dostávala kapela do varu údernými vypalovačkami jako Anarchy in the U.K. nebo God Save the Queen.

Historie skupiny se začala psát v roce 1975 v Londýně; partu původně tvořili zpěvák John Lydon (alias Johnny Rotten), kytarista Steve Jones, bubeník Paul Cook a baskytarista Glen Matlock. Toho ale brzy nahradil Sid Vicious, sice o dost horší muzikant, ale více ladící s provokativní image kapely. Šedou eminencí "Pistolí" pak byl manažer, performer a návrhář Malcolm McLaren. S ním se ale muzikanti časem rozhádali, obvinili ho z okrádání a začali se soudit.

Hlavním zdrojem komplikací ale byli sami členové kapely. Především Vicious, který se pod vlivem drog vymykal kontrole a nakonec skončil tragicky. V únoru 1979 se předávkoval heroinem, když ho krátce předtím zatkli pro podezření z vraždy přítelkyně. Sex Pistols se v pozdějších letech dali několikrát dohromady, aby podnikli společná turné. V roce 1996 se tak "resuscitovaná" kapela představila i v Praze. "Jistěže jsme našli společný důvod k hraní. Tím jsou vaše peníze," řekl suše Rotten.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1