Před 50 lety poslaly socialistické země ČSSR tzv. varšavský dopis | info.cz

Články odjinud

Před 50 lety poslaly socialistické země ČSSR tzv. varšavský dopis

 Nejvyšší představitelé Bulharska, NDR, Maďarska, Polska a SSSR zahájili před 50 lety, 14. července 1968, dvoudenní schůzku ve Varšavě, na níž vyjádřili znepokojení nad růstem údajné kontrarevoluční aktivity a ohrožením socialismu v Československu. Své stanovisko pak tlumočili ve společném takzvaném varšavském dopise odeslaném vedení KSČ. Českoslovenští představitelé se schůzky odmítli zúčastnit. Od postoje sovětských satelitů se distancoval rumunský vůdce Nicolae Ceaušescu.

Dopis obsahoval i ultimativní požadavky a tvrzení, že 'to už není jen vaše věc'. Čeští komunisté k dopisu schválili odmítavé stanovisko. Poté následovala jednání šéfa komunistů Alexandra Dubčeka se sovětským vůdcem Leonidem Brežněvem a řada dalších schůzek. Sovětská strana apelovala na vedení KSČ, aby si uvědomilo 'internacionální odpovědnost za osud socialismu v zemi a rozhodně čelilo vzrůstajícímu kontrarevolučnímu nebezpečí'. Dubček odmítl Sovětským svazem požadované personální změny ve vedení KSČ a státu.

Události takzvaného pražského jara 1968 (návrat některých občanských svobod či změny ve vládnoucí KSČ) pak definitivně pohřbil zvací dopis zástupců konzervativních komunistů, který měl zdůvodnit vojenskou intervenci. Vpád vojsk SSSR a dalších zemí Varšavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna 1968 ukončil veškeré reformní snahy v Československu a k moci vrátil konzervativní, Moskvě zcela poddané, představitele KSČ. Československo poté čekalo dalších 20 let komunistické diktatury a takzvané normalizace.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud