Články odjinud

Před 55 lety zemřel Lee Harvey Oswald. Kennedyho vraha zastřelil majitel nočního klubu Jack Ruby

Dva dny poté, co Lee Harvey Oswald zastřelil amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, byl mrtev i sám atentátník. Na chodbě dallaského policejního ředitelství jej 24. listopadu 1963 zastřelil majitel nočního klubu Jack Ruby. Umlčel tak nejdůležitějšího účastníka atentátu, jenž je jednou z nejdiskutovanějších událostí novodobých amerických dějin a dodnes se kolem něj objevuje řada konspiračních teorií.

K nim přispěl také osud samotného Jacka Rubyho, který tvrdil, že čtyřiadvacetiletého Oswalda, jenž byl zatčen pár hodin po atentátu, zastřelil ze soucitu k vdově po prezidentovi a z touhy pomstít se jeho vrahovi. Původně byl v březnu 1964 za vraždu odsouzen k trestu smrti, nakonec se ale dočkal obnovy procesu. Než ale mohla porota v únoru 1967 znovu zasednout, Ruby začátkem ledna téhož roku zemřel.

Atentátem na JFK i související vraždou Oswalda se zabývala zvláštní vyšetřovací komise, kterou v prosinci 1963 ustavil Kennedyho nástupce Lyndon B. Johnson. Tato takzvaná Warrenova komise po desetiměsíčním šetření dospěla v září 1964 k závěru, že strůjcem a pachatelem atentátu byl Oswald sám bez jakéhokoliv spolupachatele. Již dříve vydala Warrenova komise zprávu, že stejně jako Oswald jednal sám a z vlastních pohnutek také jeho vrah Jack Ruby.

Zpráva Warrenovy komise ovšem narazila hned po zveřejnění na kritiku a nedůvěru, které přetrvávají dodnes. Atentátem na Kennedyho se tak americké úřady zabývaly i později. Například v polovině 70. let byla ustavena komise Sněmovny reprezentantů, která v roce 1979 připustila verzi více střelců, čímž podpořila teorie o spiknutí. Nakonec se ale možnost druhého střelce nepotvrdila a v roce 1988 bylo vyšetřování uzavřeno se stejným závěrem jako v roce 1964.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud