Před 75 lety bylo v Argentině patentováno kuličkové pero. Inspirovala autora dětská hra? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Před 75 lety bylo v Argentině patentováno kuličkové pero. Inspirovala autora dětská hra?

Před 75 lety bylo v Argentině patentováno kuličkové pero. Inspirovala autora dětská hra?

Kuličkové pero vděčí za svůj vynález maďarskému malíři a novináři Lászlóovi Bíróovi, který kvůli židovskému původu musel koncem 30. let minulého století uprchnout z vlasti. Tento vynález si proto nechal patentovat před 75 lety, 10. června 1943, v argentinském exilu. První patent na podobnou psací potřebu získal Bíró už v roce 1938 ve Francii.

Podle legendy přivedla Bíróa na nápad na kuličku, která by přenášela na papír inkoust ze zásobníku, přivedla dětská hra s hliněnkami. Když totiž taková kulička projede louží, zanechává za sebou na zemi alespoň chvilku pěknou pravidelnou stopu. Další inspiraci pak Bíró našel v tiskárně, kam jako novinář chodil dozírat na vznik novin.

Tiskařské barvy však sice hezky zasychaly, ale nedaly se použít do běžného plnicího pera. Bíró proto angažoval svého bratra chemika a společně začali pracovat na vylepšení inkoustu, a na tom, aby jej kulička, umístěná ve špičce kužele, dokázala přenášet na papír.

První prototyp kuličkového pera přestavil Bíró už v roce 1931, zahájit výrobu ale mohl až podnik Biro Meyne Biro, který bratři založili v Buenos Aires společně s přítelem Juanem Jorgem Meynem. Začali jej prodávat pod názvem Birome (složenina jmen Bíró a Meyne) - a tohle slovo se v Argentině používá pro označení propisky dodnes.

Mezi první uživatele nových per patřili letci britského Královského letectva a po druhé světové válce se kuličkové pero začalo rychle šířit do světa, sám vynálezce si přišel na dva miliony dolarů za licenci. Bíró, který zemřel v Argentině v listopadu 1985 ve věku 86 let, zůstal aktivním vynálezcem až do vysokého věku, na propisku byl ale nejpyšnější.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.