Před 75 lety se narodil Jim Morrison. Legendární člen skupiny The Doors zemřel v 27 letech | info.cz

Články odjinud

Před 75 lety se narodil Jim Morrison. Legendární člen skupiny The Doors zemřel v 27 letech

Legendární rockový bouřlivák JimMorrison, zakladatel, zpěvák a lídr americké skupiny The Doors, se narodil před 75 lety, 8. prosince 1943. Charismatického muzikanta, básníka a filmaře, jehož odkaz stále oslovuje nové a nové generace, kromě jeho tvorby proslavily i nesčetné skandály, zapříčiněné zejména nadměrnou konzumací alkoholu a drog, a nakonec i trochu záhadná a předčasná smrt v roce 1971.

James Douglas Morrison se narodil v rodině námořního důstojníka. Oba jeho rodiče byli poměrně konzervativní a Morrison s nimi později přerušil kontakt. V roce 1964 začal studovat v Los Angeles filmovou techniku a také filozofii a davovou psychologii. Studium sice nakonec nedokončil, ale pobyt zde mu zásadně změnil život.

Potkal totiž klasicky vzdělaného klavíristu Raye Manzareka, který byl nadšen z Morrisonových textů a básní. Přibrali ještě kytaristu Robbyho Kriegera a bubeníka Johna Densmora a v roce 1965 založili skupinu, kterou Morrison nazval The Doors (Dveře) podle knihy Aldouse Huxleyho The Doors Of Perception (Dveře vnímání). Huxley si svůj název vypůjčil z veršů Williama Blakea.

V lednu 1967 kapela vydala své první album jednoduše pojmenované svým jménem. Deska s hity Light My Fire či The End odstartovala krátkou, ale oslnivou kariéru skupiny, která vydala šest studiových alb a která se rychle stala symbolem revolty druhé poloviny 60. let.

V roce 1971, nedlouho po nahrání posledního společného alba L. A. Woman, se deprimovaný, světem unavený a zdravotními problémy sužovaný Morrison uchýlil se svou celoživotní láskou Pamelou Coursonovou do Paříže. Chtěl si odpočinout a psát poezii. Tady také ve vaně jednoho z místních hotelů byl 3. července téhož roku nalezen mrtev. Podle oficiální zprávy zemřel na infarkt. Jeho partnerka zemřela o tři roky později na předávkování heroinem.

Zbylí tři členové The Doors pak dále koncertovali a nahrávali, po dvou letech se však skupina rozpadla. Manzarek a Krieger začali znovu společně vystupovat v roce 2002 pod názvem The Doors of the 21st Century. Densmore je však spolu s rodinou Morrisona za užívání názvu The Doors zažaloval. Proto svůj projekt přejmenovali nejprve na Riders on the Storm a v roce 2008 na název Ray Manzarek and Robby Krieger of The Doors. V posledních letech dvakrát navštívili Česko, definitivní konec ale znamenala smrt Manzareka v roce 2013.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud