Před sto lety se T. G. Masaryk vrátil do Prahy. Tentokrát už jako prezident Československa | info.cz

Články odjinud

Před sto lety se T. G. Masaryk vrátil do Prahy. Tentokrát už jako prezident Československa

Čtyři roky poté, co zamířil do exilu a opustil svou vlast i rodinu, se Tomáš Garrigue Masaryk 21. prosince 1918 vrátil triumfálně do Prahy jako prezident jeho zásluhou vzniklého Československa. Do funkce hlavy státu jej Revoluční národní shromáždění zvolilo již na své první schůzi 14. listopadu, kdy Masaryk pobýval v Americe. Do Evropy odplul o týden později, cesta lodí do Británie a později vlakem přes Francii, Itálii a Rakousko mu ale zabrala skoro měsíc.

Hranice republiky překročil Masarykův vlak 20. prosince 1918 v Dolním Dvořišti a jeho cestu bedlivě sledoval tehdejší tisk. „V pravdě triumfální byl vjezd našeho presidenta na půdu naší, jím osvobozené vlasti československé republiky. Ale nejen na půdě naší, nýbrž již na své cestě cizinou projížděl president dr. Masaryk jako suverén československé republiky, jemuž také vzdávány všecky příslušné pocty, odpovídající jeho prestiži,“ psala tehdy Československá tisková kancelář.

Do Prahy dorazil TGM po přenocování v Českých Budějovicích. Na pražské nádraží, nesoucí ještě nedlouho předtím jméno císaře Františka Josefa, přijel zvláštní vlak ve čtvrt na dvě odpoledne. Z nádraží, kde jej přivítali představitelé včetně premiéra Karla Kramáře, ale i členové rodiny, zamířil Masaryk ve slavnostně vyzdobeném automobilu před poslance, kde složil svůj slib. Poté navštívil manželku Charlottu v sanatoriu na Veleslavíně, odkud ji odvezl domů. Tím jeho první den v Praze skončil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud