Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Předběhli neandrtálci dobu? Penicilin znali 40 tisíc let před námi

Předběhli neandrtálci dobu? Penicilin znali 40 tisíc let před námi

Vědci je dlouho považovali za primitivy, kteří jedli hodně masa, nové poznatky ale přináší překvapivá odhalení. Někteří neandrtálci byli pravděpodobně vegetariáni a měli solidní znalosti přírodní medicíny. Přírodní formy antibiotik a aspirinu používali k léčbě infekcí a bolesti, a to 40 tisíc let před objevem penicilinu. Na zkamenělých zubech pocházejících ze Španělska a Belgie byl objeven zubní plak, ze kterého vědci odebrali DNA. Díky tomu zjistili, co tito neandrtálci jedli.  

Předpokládá se, že neandrtálci se živili především masem. Ostatky z Belgie prokázaly, že daný člověk jedl srstnatého nosorožce nebo divokou ovci. Plak na zubech španělské skupiny ovšem žádné stopy po mase neobsahoval. Tito jedinci konzumovali divoké houby, piniové oříšky a mech, píše Guardian.

Vědce to překvapilo. Předpokládali, že najdou na zubech zbytky masa. „Našli jsme ale důkaz, že měli pestré stravovací návyky včetně konzumace široké škály rostlin,“ řekl jeden ze španělských vědců Antonio Rosas. „Navíc se některé rostliny před konzumací vařily,“ dodal.

Ještě překvapivější byl ale následující nález. Jeden z horních zubů byl naštípnutý. Neandrtálec se jím zřejmě snažil naostřit nějaké nástroje. Pravděpodobně pak trpěl velkou bolestí, dokázal si ale ulevit.

„Máme důkazy, že se tento neandrtálec sám léčil,“ říká Rosas. Tento člověk měl v zubu parazita, který způsobuje vážný průjem. V díře v čelisti měl navíc zubní absces, takže musel trpět strašnou bolestí.

A zde přchází ten překvapivý objev. Plak obsahoval totiž stopy plísně penicicillium, ze které se izoluje dnešní penicilin a je přírodním antibiotikem. Vědci našli také stopy kůry stromů, kořenů a listů, jež obsahují kyselinu salyciovou, která je příbuzná s hlavní složkou aspirinu a ulevuje od bolesti. Vědci se proto domnívají, že neandrtálci mohli být mnohem vyspělejší, než se předpokládalo. „Očividně dobře znali léčivé rostliny, jejích protizánětlivé a od bolesti ulevující účinky a zdá se, že se jimi léčili,“ řekl profesor Alan Cooper z Australského centra pro starověké DNA.

Uvedl, že je toto zjištění ještě o to zajímavější, že my jsme penicilin objevili až o 40 tisíc let později. „Naše poznatky jsou v rozporu s očividně zjednodušeným pohledem společnosti na naše pradávné příbuzné,“ dodal.

Podobný objev učinili vědci již dříve, když zjistili, že si neandrtálci brali heřmánek a žebříček na trávení. Stále se zdokonalující vědecké metody mohou pomoci dozvědět se o historii lidstva a celé planety ještě mnohem více.