Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Představitel „gaye“ Tinky Winkyho je po smrti. Takto na herce z Teletubbies vzpomíná jeho syn

Představitel „gaye“ Tinky Winkyho je po smrti. Takto na herce z Teletubbies vzpomíná jeho syn

Děti je milují a většina rodičů je z duše nenávidí. Řeč je o postavičkách z dětského seriálu Teletubbies. Ve věku 52 let teď zemřel představitel jedné z nich – herec Simon Shelton Barnes, který v něm ztvárňoval fialového Tinky Winkyho.

Barnes, který žil v městečku Ampthill v britském hrabství Bedfordshire, byl baletní mistr, choreograf a milující otec tří dětí. Příčina jeho skonu zatím není známá. Jeho syn Henry už ovšem na sociální síti vyjádřil svůj smutek nad náhlou ztrátou. „Ve středu jsem přišel o svého milovaného tátu, byl to ten nejmilejší a nejvíc něžný muž, kterého jsem znal, a miluju ho víc než cokoliv!“

„Jako dítě jsem se vždycky styděl za to, že byl tanečník a herec, ale teď nemůžu být víc hrdý! Je teď na lepším místě a vím, že by nechtěl, abych byl smutný. Takže budu žít můj život takovým způsobem, jak by si přál,“ doplnil zdrcený syn.

On i další pozůstalí se budou moci se Simonem naposledy rozloučit 7. února v krematoriu v Bedfordu.

Co Simon říkal o slavné postavičce? Čtěte pokračování článku na Blesk.cz >>>

FINÁLE PREZIDENTSKÝCH VOLEB: VŠE PODSTATNÉ VE SPECIÁLU INFO.CZ >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1