Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Předvečer Trumpovy inaugurace: Lidi víc zajímají protesty, naznačuje Google

Předvečer Trumpovy inaugurace: Lidi víc zajímají protesty, naznačuje Google

Donald Trump přiletěl do Washingtonu a připravuje se na okamžik, kdy v pátek převezme moc. Ačkoli je s inaugurací spojený tradiční průvod a oslavy, hodně lidí se chystá i na desítky demonstrací. Potvrzuje to i statistika Googlu, podle které uživatelé internetu víc hledají pojem „inaugurace protest“ než „účast na inauguraci“.

Tým Donalda Trumpa chystá k okamžiku, kdy se podnikatel stane 45. prezidentem USA, velkolepé oslavy i vystoupení spřízněných celebrit. Celý den má být slavnostní, kromě obvyklé přísahy na bibli bývá tradiční součástí inaugurace i průvod městem nebo ples. Internetový vyhledávač Google ale ukazuje, že se pátek ve Washingtonu nemusí nést jen v poklidné slavnostní atmosféře.

Ve své statistice měřící trendy vyhledávání Google ukazuje, jak často se lidé zajímají o spojení „účast na inauguraci“ a „inaugurace protest“. 

Ve víc než polovině amerických států přitom lidé častěji „googlí“ informace o protestech. Větší zájem o ně se dokonce projevuje i tam, kde Trump ve volbách zvítězil.

V přehledu vyhledávače se taky objevila nejčastější spojení, která uživatelé ve spojení s inaugurací vyhledávají. Na prvním místě je otázka Kdo bude bojkotovat inauguraci. Několik desítek kongresmanů už totiž avizovalo, že se slavnostního aktu na protest nezúčastní. Lidé taky zjišťují, kdo bude na inauguraci vystupovat, v kolik hodin program začíná a kolik cyklistů se zúčastní. Pátá nejhledanější otázka zní Co je to inaugurace.

Páteční program začíná v půl desáté ráno (v půl čtvrté středoevropského času). Na schodech washingtonského Kapitolu se sejdou všichni žijící bývalí prezidenti vyjma nemocného George Bushe staršího. V poledne pak Donald Trump složí přísahu do rukou předsedy nejvyššího soudu Johna Robertse. Přísahat bude na Lincolnovu bibli, ale rovněž na bibli, kterou dostal od matky v roce 1955.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744