Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přehledně: Start Muskovy obří rakety se blíží. Podívejte se, jak bude probíhat

720p360p

Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě by dnes měl poprvé odstartovat nejsilnější raketový nosič současnosti — Falcon Heavy americké soukromé společnosti SpaceX Elona Muska. Jak bude start probíhat? 

Několik sekund před startem začne pod raketou proudit velké množství vody, která má zmírnit akustické vlivy. Tři sekundy před startem se začnou postupně zapalovat motory.

Pokud bude vše v pořádku, dojde k odpojení rakety od pozemních zařízení –konkrétně od tzv. Tail Service Masts (TSM), které zajišťují elektrická a datová spojení mezi raketou a pozemními zařízeními a přivádějí pohonné hmoty do centrálního stupně a obou boosterů. Současně se také uvolní osm držáků přidržující raketu k podpůrnému zařízení TEL (Transporter/Erector/Launcher). A Falcon Heavy zamíří nad Atlantický oceán.

2:29 s po startu dojde k vypnutí motorů obou boosterů, které se následně oddělí od centrálního stupně. Oba boostery už jednou letěly jako první stupně Falconu 9 a to v květnu a červnu 2016. Pokud to Falcon Heavy zvládne až sem, bude to velký úspěch a téměř hotovo. Od této fáze se SpaceX dostane do rutinních postupů, které dobře zná.

720p 360p
Falcon Heavy před prvním startem

První stupně Falconu 9 mohou přistát na pevnině nebo na plovoucí plošině. V případě premiérového startu Falconu Heavy využije SpaceX obě varianty.

Boostery se vrátí na pevninu – na tzv. přistávací zóny (Landing Zone). K brzdění využívají jeden (středový) motor Merlin. K přistání boosterů by mělo dojít asi 8 minut po startu.

Raketa bude pokračovat dál v letu – fakticky z ní bude Falcon 9 s jedním prvním stupněm, který pohání jeden motor Merlin 1D. Centrální stupeň se odpojí 3 minuty a 7 sekund po startu a 8 minut a 19 sekund po startu dosedne na Autonomní přistávací plošině (ASDS) asi 342 km od místa startu. K přistání na plošině dojde v době, kdy by už měly být oba boostery na Zemi.

Druhý stupeň dopraví náklad (Tesla Roadster) na parkovací oběžnou dráhu kolem Země, kde zůstane 6 hodin. K vypnutí druhého stupně dojde 8 minut a 31 sekund po startu. Poté ještě proběhne krátký restart.

Letem na parkovací dráhu chce SpaceX demonstrovat americké armádě schopnost dopravovat těžký náklad na nízkou oběžnou dráhu. Následný opětovný zážeh druhého stupně dopraví Teslu na heliocentrickou oběžnou dráhu. Vůz by se mohl dostat více než 400 milionů km od Země.

Více o raketě Falcon Heavy čtěte na webu Živě.cz. 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1