Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přehledně: Start Muskovy obří rakety se blíží. Podívejte se, jak bude probíhat

720p360p

Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě by dnes měl poprvé odstartovat nejsilnější raketový nosič současnosti — Falcon Heavy americké soukromé společnosti SpaceX Elona Muska. Jak bude start probíhat? 

Několik sekund před startem začne pod raketou proudit velké množství vody, která má zmírnit akustické vlivy. Tři sekundy před startem se začnou postupně zapalovat motory.

Pokud bude vše v pořádku, dojde k odpojení rakety od pozemních zařízení –konkrétně od tzv. Tail Service Masts (TSM), které zajišťují elektrická a datová spojení mezi raketou a pozemními zařízeními a přivádějí pohonné hmoty do centrálního stupně a obou boosterů. Současně se také uvolní osm držáků přidržující raketu k podpůrnému zařízení TEL (Transporter/Erector/Launcher). A Falcon Heavy zamíří nad Atlantický oceán.

2:29 s po startu dojde k vypnutí motorů obou boosterů, které se následně oddělí od centrálního stupně. Oba boostery už jednou letěly jako první stupně Falconu 9 a to v květnu a červnu 2016. Pokud to Falcon Heavy zvládne až sem, bude to velký úspěch a téměř hotovo. Od této fáze se SpaceX dostane do rutinních postupů, které dobře zná.

720p 360p
Falcon Heavy před prvním startem

První stupně Falconu 9 mohou přistát na pevnině nebo na plovoucí plošině. V případě premiérového startu Falconu Heavy využije SpaceX obě varianty.

Boostery se vrátí na pevninu – na tzv. přistávací zóny (Landing Zone). K brzdění využívají jeden (středový) motor Merlin. K přistání boosterů by mělo dojít asi 8 minut po startu.

Raketa bude pokračovat dál v letu – fakticky z ní bude Falcon 9 s jedním prvním stupněm, který pohání jeden motor Merlin 1D. Centrální stupeň se odpojí 3 minuty a 7 sekund po startu a 8 minut a 19 sekund po startu dosedne na Autonomní přistávací plošině (ASDS) asi 342 km od místa startu. K přistání na plošině dojde v době, kdy by už měly být oba boostery na Zemi.

Druhý stupeň dopraví náklad (Tesla Roadster) na parkovací oběžnou dráhu kolem Země, kde zůstane 6 hodin. K vypnutí druhého stupně dojde 8 minut a 31 sekund po startu. Poté ještě proběhne krátký restart.

Letem na parkovací dráhu chce SpaceX demonstrovat americké armádě schopnost dopravovat těžký náklad na nízkou oběžnou dráhu. Následný opětovný zážeh druhého stupně dopraví Teslu na heliocentrickou oběžnou dráhu. Vůz by se mohl dostat více než 400 milionů km od Země.

Více o raketě Falcon Heavy čtěte na webu Živě.cz. 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1