Přehlídka urážek a koloniální povýšenosti. 20 výroků prince Philipa, který odchází do ústraní

02. 08. 2017 • 16:30

Šestadevadesátiletý britský princ Philip se naposledy objevuje na oficiální veřejné akci, před oznámeným odchodem na odpočinek. Jako velkoadmirál královského námořnictva se manžel královny Alžběty II. zúčastní vojenské přehlídky. Jak uvedla agentura AP, ze své veřejné role odchází posledním 22 219. veřejným vystoupením. Dodnes přednesl 5 496 projevů, napsal 14 knih a absolvoval 637 zahraničních návštěv. Philip se do historie zapsal jako muž, který se nezdráhal říct naplno svůj názor a dojmy, možná z části díky své armádní minulosti .Uměl si udělat srandu i ze sebe, ovšem jinak byl často za hranou a neomaleně boural snad všechna myslitelná tabu dneška. Připomeňte si 20 výroků, které mu mohly projít snad jen v době, kdy byly vyřčeny.

-        „Britské ženy neumí vařit.“ – rok 1966

-        „Prohlašuji tuhle věc za otevřenou, ať je to cokoli.“ – během návštěvy Kanady v roce 1969.

-        „Všichni říkali, že musíme mít více volného času. Nyní si stěžují na nezaměstnanost.“ – během recese v roce 1981.

-        „Musí být šílení.“ – poté, co se v roce 1982 dozvěděl, že na Šalamounových ostrovech narostla populace meziročně o pět procent.

-        „Jste žena, že ano?“ – v roce 1984 v Keni poté, co přijal dárek od místní ženy.

-        „Pokud to má čtyři nohy a není to židle, pokud to má dvě křídla a letí to, ale není to letadlo, a pokud to plave a není to ponorka, Kantoňané to budou jíst.“

-        „Když tu zůstanete ještě déle, budete mít šikmé oči.“ – varování určené britským studentům, které pronesl při státní návštěvě v Pekingu v roce 1986.

-        „Ó, to ne. Ještě bych mohl chytit nějakou strašlivou nemoc.“ – roku 1992, když ho v Austrálii požádali, jestli by pohladil koalu.

-        „Ještě tu nemůžete být tak dlouho. Nemáte pupek.“ – směrem k Britům v Budapešti, rok 1993.

-        „Když se hráč kriketu rozhodne, půjde do školy a tam pálkou umlátí spoustu lidí, což může velice snadno, zakážete pálky?“ – během diskuse o zákazu zbraní v roce 1996 po útoku ve škole Dunblane.

-        „Dokázal jste to, nesnědli vás.“ – v roce 1998 ke studentovi, který se vrátil z Papuy-Nové Guiney.

-        „Jsi příliš tlustý na astronauta.“ – směrem k 13letému klukovi, který se mu v roce 2001 svěřil se svým profesním snem.

-        „Přál bych si, aby ten mikrofon vypnul.“ – po vystoupení Eltona Johna v roce 2001.

-        „Děti chodí do školy, protože je jejich rodiče nechtějí mít doma.“ – poté, co Malala Yousafzaiová v roce 2013 přežila atentát Talibanu v souvislosti s její kampaní za práva dívek chodit bez obav do školy.

-        „Ptáte se mě na to, kdy královna zemře?“ – odpověď na dotaz, kdy se trůnu ujme Alžbětin následník princ Charles.

-        „A z které exotické části světa pocházíte vy, příteli?“ – otázka během jednoho večírku směrem k lordu Taylorovi z Warwicku, nejvýše postavenému politikovi Konzervativní strany tmavé pleti, odpověď byla: „Z Birminghamu.“

-        „Vypadáte jako sebevražedný atentátník.“ – k policistce, která měla nasazenou neprůstřelnou vestu.

-        „Tu snad musel připevňovat Ind.“ – zděšení nad viklající se pojistkovou skříní v jedné anglické dílně.

-        „Házíte po sobě pořád ještě oštěpy?“ – dotaz na jednoho australského domorodce.

-        „Aha, takže tady je feministický kroužek.“ – při večírku v Buckinghamském paláci směrem k poslankyním Labouristické strany.