Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Překvapení v Hollywoodu. Muzikál La La Land nezískal Oscara za nejlepší film, vyhlašování skončilo blamáží

Překvapení v Hollywoodu. Muzikál La La Land nezískal Oscara za nejlepší film, vyhlašování skončilo blamáží

Filmovou cenu Oscar za nejlepší film získal dnes film Moonlight režiséra Barryho Jenkinse. Nejvíce zlatých sošek během slavnostního ceremoniálu v Los Angeles posbíral ale romantický muzikál La La Land. Celkem si jich na konto připsal šest včetně ocenění za režii pro Damiena Chazellea a za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli pro Emmu Stoneovou.

Závěr oscarové slavnosti, kterou v neděli večer místního času moderoval komik Jimmy Kimmel, skončil nečekaným pozdvižením. Herci Warren Beatty a Faye Dunawayová, kteří vyhlašovali vítěze kategorie nejlepší film, oznámili, že jím je La La Land, i když ve skutečnosti vyhrál Moonlight. Za chybou zřejmě stála špatná obálka, kterou dostali. Bylo v ní oznámení o vítězství Emmy Stoneové v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli. Stoneová svou cenu převzala krátce před vyhlášením poslední kategorie.

Na chybu se přišlo až v okamžiku, kdy už tvůrci muzikálu La La Land přebírali prestižní ocenění na pódiu. Oscara si nakonec přišli převzít skuteční vítězové - autoři Moonlightu.

Ačkoli nevyhrál cenu za nejlepší film, získal romantický muzikál režiséra Damiena Chazellea nejvíce zlatých sošek - celkem šest. Nominací měl ale celkem 14. Jednu z cen obdržel samotný Chazelle, který se tak stal nejmladším režisérem, který kdy Oscara dostal. Filmová akademie ocenila také výkon Emmy Stoneové, která v La La Landu ztvárnila hlavní roli začínající herečky Miy. Zlatou sošku si odnesli i kameraman filmu Švéd Linus Sandgren a rovněž dvojice David Wasco a Sandy Reynoldsová-Wascová, kteří se postarali o výpravu a dekoraci. La La Land ovládl také kategorie nejlepší hudba a píseň. Za hudbu získal Oscara Justin Hurwitz, který složil i hudbu vítězné písně City of Stars. Text k ní napsali Benj Pasek a Justin Paul.

Ryan Gosling, kterého mnozí tipovali na vítěze kategorie nejlepší herec v hlavní roli, nakonec sošku nezískal. Porazil ho Casey Affleck, který akademiky přesvědčil rolí v dramatickém příběhu Místo u moře. Stejný snímek obdržel i cenu za nejlepší původní scénář.

Kromě nejlepšího filmu získal Moonlight ještě další dva Oscary. Za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ocenila akademie Mahershalu Aliho. Barry Jenkins a Tarell Alvin McCraney si pak vysloužili cenu za nejlepší scénář podle předlohy.

Na rozdíl od předchozích let si tak tento ročník zřejmě nevyslouží kritiku za "příliš bílé Oscary". Kromě triumfu Moonlightu si za roli ve snímku Fences (Ploty), který režíroval Denzel Washington, cenu v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli odnesla černošská umělkyně Viola Davisová.

I když se čekalo, že bude oscarový večer vzhledem k napjaté politické situaci v USA značně politický, zazněla na adresu nového prezidenta Donalda Trumpa spíše než tvrdá kritika řada vtípků. Moderátor Jimmy Kimmel se například podivoval nad tím, že prezident ještě nic netweetoval a herečku Maryl Streepovou označil po vzoru prezidenta za jednu z nejvíce přeceňovaných hereček. Streepová se za to dočkala bouřlivých ovací ve stoje. Trumpovi Kimmel ironicky poděkoval za to, že se díky němu udílení cen Oscar už nezdá být tak rasistické.

Potlesk si vysloužil herec Gael García Bernal, který se "jako Mexičan a lidská bytost" vyslovil proti "jakékoli zdi, která by nás chtěla oddělovat". Řada celebrit do Dolby Theatre v Los Angeles přišla s modrou stužkou organizace ACLU, která u soudu napadla Trumpův imigrační dekret.

Jednou z mála politických kontroverzí večera se tak stala neúčast íránského režiséra Asghara Farhádího, jehož snímek Klient vyhrál v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. Farhádí, který vyhrál Oscara již v roce 2012 za Rozvod Nadera a Simin, ceremonii bojkotoval kvůli Trumpovu dekretu o zákazu vstupu občanů sedmi převážně muslimských zemí do USA.

Nejlepším animovaným snímkem loňského roku se stal podle americké akademie Zootropolis: Město zvířat. Úspěšný byl také film Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny režiséra Mela Gibsona, který obdržel dva Oscary - za střih a zvuk.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744