Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Překvapivý bonus Eurovize: Obyvatelé země, která vyhraje, jsou podle vědců štastnější

Překvapivý bonus Eurovize: Obyvatelé země, která vyhraje, jsou podle vědců štastnější

Český zpěvák Mikolas Josef uchvátil diváky po celé Evropě a v soutěži Eurovize skončil na šestém místě. Jde o nejlepší výsledek Česka v dosavadní historii soutěže a Češi tak mají právo být na výkon 22letého Mikolase hrdí. Budou ale zároveň i celkově šťastnější? Právě to se ve své studii snaží zjistit dva britští vědci.

Filippos Filippidis a Anthony Laverty z londýnské univerzity se ve své studii zaměřili na prověření teze, zda dobré umístění v soutěži Eurovize znamená i zlepšení života pro obyvatele daného státu. Možná to zní zvláštně, ale výzkumníci dle webu Quartz předpokládají, že zvýšené mezinárodní renomé země vede k tomu, že lidé svůj život hodnotí pozitivněji.

V práci, kterou publikovali několik dní před finále soutěže 10. května, se snažili porovnávat umisťování zpěváků v soutěži společně s daty z měření Eurobarometru, který zaznamenává, jak obyvatelé subjektivně hodnotí spokojenost se svým životem. Kromě toho do srovnání zařadili také míry sebevražednosti jednotlivých států, protože chtěli zjistit, zda úspěch v soutěži může vést i ke snížení počtu sebevražd.

Výsledky byly překvapivé. Vědci zjistili, že kdykoli země zlepšila oproti minulému ročníku své umístění v Eurovizi alespoň o deset příček, ubylo v daném státě sebevražd a obyvatelé následně svůj život skutečně dle dat Eurobarometru hodnotili jako šťastnější. Nárůst nicméně nebyl nijak obrovský a závěry nepřinesly přesvědčivý důkaz, že to byl následek úspěchu v televizní soutěži.

Nicméně výzkumníci se zaměřili ještě na jeden aspekt, a to na porovnání, zda existuje v hodnocení spokojenosti rozdíl mezi zeměmi, které se soutěže zúčastňují, a těmi, které své zástupce do boje nevysílají. Tentokrát už byly výsledky průkaznější. „Dokonce i mizerné vystoupení je lepší, než úplná absence v soutěži,“ uvádí Filippidis. Možnost zapojit se do panevropského zápolení tak vnímají lidé pozitivně a údajně jsou díky tomu i šťastnější.

Češi přitom evropskou soutěž zpěváků většinou neberou příliš vážně, zpochybňují často výběr interpreta a svým nadšením zaostávají daleko například za Švédy nebo Němci. Přesto je Eurovize symbolem televizní zábavy, který se na obrazovkách objevuje už od roku 1956. Původní ideou bylo prý také sjednotit Evropu rozvrácenou válkou alespoň při společném zpěvu.

Soutěž za šest desítek let pomohla ke slávě mnoha zpěvákům, jen někteří ale skutečně vynikli. Mezi nejznámější vítěze patří například zpěvačka Celine Dion, která získala trofej v roce 1988, nebo v roce 1974 švédská čtveřice ABBA a v roce 2006 finští Lordi. Kritici někdy označují Eurovizi za „Olympiádu gayů“, protože v hledišti bývá vidět i řada duhových vlajek. Toto přesvědčení v nich prohloubila i rakouská vítězka z roku 2014 transsexuální zpěvačka Conchita Wurst.

Česko do soutěže, jejíž finále sleduje pravidelně čtvrt miliardy lidí, poslala od roku 2007, kdy se účastní, skupinu Kabát, Terezu Kerndlovou, Gipsy.cz, Martu Jandovou a Václava Noida Bártu, Gabrielu Gunčíkovou, Martinu Bárta a letos Mikolase Josefa. Jen Gunčíkové a Josefovi se povedlo postoupit do finále.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1