Překvapivý objev v Cheopsově pyramidě: Vědci tam odhalili nové místnosti, může v nich být něco ukryto | info.cz

Články odjinud

Překvapivý objev v Cheopsově pyramidě: Vědci tam odhalili nové místnosti, může v nich být něco ukryto

Tým japonských a francouzských vědců objevil dosud neznámé prostory uvnitř Cheopsovy pyramidy. Vědci objev prezentovali v časopise Nature. Obří dutinu odhalil pomocí metody, která je schopná rozeznat rozdíly v hustotě kamenů.

Vědci zatím neví, jestli je místo zcela prázdné, nebo je v něm něco ukryto. Po dvouletém zkoumání ale zjistili, že se dutina v přibližně 4500 let staré pyramidě nachází přímo nad slavnou Velkou galerií. Měla by mít i podobné rozměry, tedy délku 47 metrů a výšku 8 metrů.

„Nevíme, jestli je horizontální nebo nakloněná, nevíme, jestli je toto prázdno jen jedna struktura nebo více struktur, které na sebe navazují,“ komentoval pro BBC člen výzkumného týmu Mehdi Tayoubi z pařížského HIP Institutu.

Podle egyptologa Jaromíra Krejčího z Českého egyptologického ústavu Filosofické fakulty Univerzity Karlovy je možné, že prostor souvisí s technologií stavby a jejím vývojem. „Je možné, že vznikl během stavebních změn,“ prohlásil ve vysílání ČT24.

Zatím není zřejmé ani jaký smysl dutina měla. Experti zmiňují, že prostory mohly sloužit k odlehčení mohutné stavby. Krejčí zmínil také zrychlení konstrukce nebo zlepšení stability pyramidy během zemětřesení.

Vědcům k objevu pomohla metoda založená na detekci tzv. mionů. Miony jsou částice procházející pevnými předměty. Prvky s hustými jádry je ale vychylují. Archeologové nyní načrtli, jak ve výzkumu pokračovat. Chtějí vyvrtat úzké díry do stropu Velké galerie. Jimi následně plánují poslat robota nebo dron. K takovému kroku potřebují svolení egyptských úřadů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud