Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Překvapivý objev v Cheopsově pyramidě: Vědci tam odhalili nové místnosti, může v nich být něco ukryto

Překvapivý objev v Cheopsově pyramidě: Vědci tam odhalili nové místnosti, může v nich být něco ukryto

Tým japonských a francouzských vědců objevil dosud neznámé prostory uvnitř Cheopsovy pyramidy. Vědci objev prezentovali v časopise Nature. Obří dutinu odhalil pomocí metody, která je schopná rozeznat rozdíly v hustotě kamenů.

Vědci zatím neví, jestli je místo zcela prázdné, nebo je v něm něco ukryto. Po dvouletém zkoumání ale zjistili, že se dutina v přibližně 4500 let staré pyramidě nachází přímo nad slavnou Velkou galerií. Měla by mít i podobné rozměry, tedy délku 47 metrů a výšku 8 metrů.

„Nevíme, jestli je horizontální nebo nakloněná, nevíme, jestli je toto prázdno jen jedna struktura nebo více struktur, které na sebe navazují,“ komentoval pro BBC člen výzkumného týmu Mehdi Tayoubi z pařížského HIP Institutu.

Podle egyptologa Jaromíra Krejčího z Českého egyptologického ústavu Filosofické fakulty Univerzity Karlovy je možné, že prostor souvisí s technologií stavby a jejím vývojem. „Je možné, že vznikl během stavebních změn,“ prohlásil ve vysílání ČT24.

Zatím není zřejmé ani jaký smysl dutina měla. Experti zmiňují, že prostory mohly sloužit k odlehčení mohutné stavby. Krejčí zmínil také zrychlení konstrukce nebo zlepšení stability pyramidy během zemětřesení.

Vědcům k objevu pomohla metoda založená na detekci tzv. mionů. Miony jsou částice procházející pevnými předměty. Prvky s hustými jádry je ale vychylují. Archeologové nyní načrtli, jak ve výzkumu pokračovat. Chtějí vyvrtat úzké díry do stropu Velké galerie. Jimi následně plánují poslat robota nebo dron. K takovému kroku potřebují svolení egyptských úřadů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744