Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Převratný objev. Lékaři poprvé vyléčili myš nakaženou virem HIV

Převratný objev. Lékaři poprvé vyléčili myš nakaženou virem HIV

Počet nově nakažených virem HIV v Česku stále stoupá. Podle údajů Státního zdravotního ústavu jen za loňský rok přibylo 286 nových případů infekce HIV a 38 onemocnění AIDS, což je nejvíc v české historii. 16 lidí na AIDS v roce 2016 zemřelo. Statistiky posledních let jsou neúprosné, nakaženým virem HIV však nyní svítá naděje. Vědcům z univerzity v Pittsburghu se poprvé podařilo uzdravit myš nakaženou virem HIV. Stále ale jde o běh na dlouhou trať a zatím není jasné, zda bude možné léčbu použít i u lidí. Informoval o tom deník The Independent

Uzdravení infikované myši se podařilo díky imunitnímu systému CRISPR, který umožňuje úpravu genomu. Proces má dvě části – nejprve je využita molekula, která je navedena na konkrétní část DNA. Druhou část tvoří enzym Cas9, který DNA „přestřihne“ a vědci tak mohou její nežádoucí část odstranit a nahradit novou.

Právě touto metodou se podařilo vyléčit i nakažené myši. Poté, co jim byla vstříknuta injekce proteinu pro úpravu genu, se vědcům podařilo škodlivý provir HIV-1 z těla myší odstranit – konkrétně ze sleziny, plic, srdce, střev a mozku. Přestože vědci přiznávají, že má léčba ještě celou řadu praktických problémů, je podle nich „významným krokem“ k provedení klinických zkoušek na lidech.

„Podle našeho názoru je tato studie první, která na předklinických zvířecích modelech demonstruje efektivní odstranění provirální DNA HIV-1 z genomu hostitele,“ píší autoři výzkumu v časopise Molecular Therapy.

Jak vědci z univerzity v Pittsburghu nedávno řekli pro Daily Mail, dalším krokem studie bude vyzkoušet techniku na primátech, kteří jsou podle nich „vhodnějším zvířecím modelem“, než jsou myši. Teprve podle úspěšnosti léčby u opic bude možné uvažovat o vyzkoušení léčby zhoubného imunitního onemocnění na lidech.

Lidem nakaženým virem HIV tak svítá naděje, že by se jednou mohli vyléčit. Podle některých vědců však stále zůstává celá řada nevyřešených problémů a je otázkou, jestli se na vyzkoušení studie u lidí vůbec dostane. I dnes totiž pravidelné braní léků dokáže šíření viru zastavit a k propuknutí nemoci AIDS tak vůbec nedojde. I přesto v těle zůstává „zásobník viru HIV“, který ani při pravidelném braní léků nezmizí.

„Jsem si zcela jistý, že tyto cílené přístupy dokážou vyprázdnit alespoň část z tohoto HIV zásobníku, ale v současné době si myslím, že se většina výzkumníků obává, že to možná k vyléčení nebude stačit,“ tvrdí odborník na molekulární virologii na univerzitě v Nottinghamu Jonathan Ball. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744