Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Převratný objev. Vědci přišli na to, proč vyhynuli mamuti

Převratný objev. Vědci přišli na to, proč vyhynuli mamuti

V dávných dobách obývali mamuti rozsáhlé pláně severní části zemské polokoule. Postupem času jim ale kvůli klimatickým změnám začal ubývat životní prostor a obrovští tvorové s kly a choboty podobní dnešním slonům vymírali, až jich na konci doby ledové zbyla jen hrstka. Právě tato skutečnost mamutům dle nejnovějšího vědeckého výzkumu zasadila poslední ránu. Jejich geny totiž kvůli omezenému výběru k rozmnožování zmutovaly natolik, že tvorové nebyli schopni dále přežívat.  

Výzkumníci z Kalifornské univerzity v Berkeley nedávno porovnali DNA dvou rozdílných druhů mamutů, jež od sebe dělilo několik desítek tisíc let. Jeden ze vzorků pocházel z mamuta, který před 45 tisíci lety obýval severovýchodní Sibiř, druhý patřil mamutovi z Wrangelova ostrova v Severním ledovém oceánu, který před 4 300 lety patřil mezi poslední zástupce svého druhu.

Právě z jeho DNA vědci vyčetli, že trpěl mnohočetnými škodlivými genetickými mutacemi, které vážně narušovaly jeho normální fungování a zásadním způsobem přispěly k vymření tohoto pravěkého býložravce, který kdysi patřil k nejpočetnějším zvířecím druhům.

„Genomické zhroucení“ přičítají vědci omezené možnosti výběru partnera k rozmnožování. Příroda se většinou postará o to, že nemocné a poškozené druhy vymírají, protože si je nikdo nevybere k páření. Mamutů ale zbyla jen hrstka, a tak se množily mezi sebou i poškozené druhy, což vedlo k hromadění špatných genetických mutací, které ohroženému druhu zasadily smrtící ránu.

Zvířata pravděpodobně ztratila většinu čichových receptorů, takže prakticky nebyla schopná rozlišit pachy. Mamuti také přišli o bílkoviny v moči, které ovlivňují jejich společenské postavení a schopnost přilákat protějšek k páření. Zato ale měli neobvykle hebkou srst.

Podle vědců se nedá vyloučit, že podobné genetické anomálie potkají i ohrožené druhy zvířat, které žijí v dnešní době – například pandu, gorilu horskou či slona indického. Pokud jejich počty poklesnou pod určitou hranici a  stejně jako u mamutů dojde v důsledku malé genetické rozmanitosti k vážným mutacím, je pak dle odborníků otázkou, zda má ještě cenu snažit se takové druhy zachránit.     

 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744