Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přežili holocaust, polovina z nich teď živoří v chudobě. Židům se majetek nevrátil hlavně v Polsku

Přežili holocaust, polovina z nich teď živoří v chudobě. Židům se majetek nevrátil hlavně v Polsku

Vyrovnat se s minulostí není vždy lehké. Ke křivdám holocaustu by se ale měli všichni postavit čelem. Zvláště státy, ve kterých je stále velká část bývalého židovského majetku v cizích rukou. Navrácení nemovitostí nebo sbírek zní logicky a některé západoevropské země k restitucím přistoupily ihned po válce. Ve východní části kontinentu ale nedlouho po pádu nacismu nastoupila k moci komunistická diktatura a nastalo další zabavování vlastnictví nepohodlných lidí. Téměř třicet let po pádu komunismu je ale situace v některých státech stále stejná. A to přitom až polovina přeživších holocaustu trpí chudobou.

Ke snazšímu navrácení židovského majetku měla pomoci takzvaná Terezínská deklarace. Ta se týká států, ze kterých oběti holocaustu pocházely. V dokumentu stojí, že státy „důrazně vyzývají k tomu, aby byly napraveny důsledky protiprávního zabavení majetku, které bylo součástí perzekuce těchto nevinných lidí, z nichž převážná většina zemřela bez dědice“.

Přestože potomci, kteří by mohli nemovitosti zdědit, možná už také nežijí, majetek by státy mohly použít na zlepšení situace přeživších. „(Státy) berou v úvahu zvláštní sociální a zdravotní potřeby všech lidí, kteří přežili holocaust, a podporují veřejné i soukromé iniciativy v příslušných zemích, které těmto lidem umožní žít důstojně a zajistí jim nezbytnou základní péči, kterou jejich stav vyžaduje," stojí dále v textu deklarace. A situace mnohých by skutečně zlepšit potřebovala.

Terezínská deklarace nepomohla

Deklaraci přijali zástupci 46 zemí v Terezíně v roce 2009. Ačkoli západní země k restitucím nakročily ihned po válce, podepsaný dokument měl spíše ulehčit situaci zemím, ve kterých komunistický režim znemožnil okamžité narovnání válečných křivd.

Evropský institut odkazu šoa se ale dnes chystá v  podle informací The Guardian obvinit Polsko, že se odmítá řídit zásady terezínského dokumentu. V Polsku přitom žila největší židovská komunita v Evropě. 90 % lidí z ní se ale nedožilo konce války.

Nejhorší situace je v Polsku

„Mezi východoevropskými zeměmi vyčnívá Bosna a Hercegovina a Polsko. Tyto státy absolutně selhaly v zajištění navracení majetku zabaveného v éře holocaustu i komunismu,“ stojí ve zprávě institutu. V Polsku chybí údajně hlavně potřebná legislativa, která by navracení vlastnictví umožnila.

Tomu se ale brání polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski. „Navrácení majetku je proces, u kterého je etnicita nebo náboženství žadatele irelevantní,“ tvrdí ministr. Pro přeživší holocaustu prý platí stejné zákony jako pro všechny polské občany.

250 tisíc přeživších holocaustu živoří v chudobě

„Obyčejné zákony platí pro obyčejné situace. Ale holocaust byl mimořádnou událostí a dává smysl oběti ochránit speciálním zákonem,“ tvrdí zástupci Evropského institutu odkazu šoa. Faktem je, že v současnosti žije asi 500 tisíc lidí, kteří přežili holocaust. Podle dostupných dat přitom až polovina z nich žije v chudobě. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744