Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přežili i pokusy v Osvětimi. Neuvěřitelný příběh trpasličí rodiny, která vystupovala i v Československu

Přežili i pokusy v Osvětimi. Neuvěřitelný příběh trpasličí rodiny, která vystupovala i v Československu

Rok před koncem druhé světové války přicestovali jedním z transportů do nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim Ovitzovi. Rumunská rodina dokázala pobyt v koncentráku přežít, přestože na ní prováděl pokusy nechvalně známý nacista Josef Mengele.

Rodina potulného trpasličího rabína Shimsona Eizika Ovitze původem z rumunského Maramurese nesestávala ze samých trpaslíků, těch byla ale většina. První i druhá žena zakladatele rodu byly běžného vzrůstu.

Z prvního manželství vzešly dvě dcery – Rozika a Franziska – obě trpasličího vzrůstu. Z druhého svazku bylo dětí hned osm. Avram, Freida, Micki, Elizabeth a Piroska, rovněž zvaná Perla, byli liliputi, Sarah, Leah a Arie byli běžného vzrůstu.

Sourozenci dávno před válkou založili úspěšnou uměleckou skupinu a se svými vystoupeními putovali po celé Evropě. Jejich schopnosti obdivovali i lidé v Československu. Liliputánská herecká společnost, jak své těleso Ovitzovi nazvali, byla schopná účinkovat v pěti jazykových variacích – v rumunštině, jidiš, maďarštině, němčině a ruštině.

Ačkoliv byl po dobytí Rumunska sousedními Maďary vyhlášen zákaz vystupování židovských umělců před nežidovským publikem, Ovitzovi byli natolik populární, že jim byla udělena výjimka. Jejich turné tak mohlo pokračovat až do roku 1944, kdy přišel transport do Osvětimi.

Při nástupu do koncentračního tábora způsobili sourozenci rozruch. Především ženské členky souboru si daly nesmírně záležet na svém vzhledu a dorazily skvěle upravené a v parádních šatech. Z transportu se podařilo uprchnout jejich bratrovi Ariemu, nacisté jej ale nakonec dopadli a po vězení jej čekala poprava.

Ovitzovi se ale měli stát nejpočetnější rodinou, která hrůzy nacistického koncentráku přežije. Dozorci odvedli všechny příslušníky přímo k lékaři Josefu Mengelemu, který v Osvětimi prováděl na lidech děsivé pokusy. Trpasličí rodina se měla stát dalším terčem jeho odporného výzkumu. Přes veškeré utrpení to nakonec rumunskému klanu zachránilo život.

Nehledě na vzrůst putovali všichni Ovitzovi do speciálně upraveného obydlí, které jim zajišťovalo lepší hygienické a stravovací podmínky než jiným. Spolu s nimi pak také několik dalších Rumunů z vlaku, kteří využili příležitosti a tvrdili, že jsou příbuznými. Mengele chtěl, aby byli v dobrém zdravotním stavu, sehnat lidi trpasličího vzrůstu totiž bylo pro nacistického zločince obtížné.

Všechny členy rodiny čekalo v následujících měsících peklo na zemi, nejmladšího osmnáctiměsíčního Shimsona nevyjímaje. Den za dnem následovaly Mengeleho pokusy, trhání vlasů a zubů, otevírání žil a v případě žen i ohavné gynekologické experimenty. 

Ačkoliv se očekávalo, že bude rodina zavražděna, jakmile na nich Mengele dokončí své sadistické pokusy, dožila se osvobození Osvětimi Rudou armádou 27. ledna 1945. Následně je čekal pobyt v uprchlickém táboře v SSSR, odkud byli po nějakém čase propuštěni.

Do rodné země putovali pěšky po dobu sedmi měsíců, svůj dům, kde bydleli všichni členové rodiny spolu se svými manželi a manželkami, ale nalezli v troskách. Nakonec se tak rozhodli pro emigraci nejprve do Belgie a posléze do Svaté země.

V Izraeli obnovili svou uměleckou činnost a s velkým úspěchem zemi objížděli na nové šňůře vystoupení až do roku 1955, kdy si koupili kino a odešli na odpočinek. Přes hrůzy, kterým museli Ovitzovi za svého života čelit, se dožili sourozenci vesměs velmi vysokého věku. Rekordmankou je v tomto ohledu prvorozená Rozika, která dosáhla věku 98 let. Poslední ze slavných sourozenců, nejmladší Perla, zemřela v roce 2001.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744