Přežili i pokusy v Osvětimi. Neuvěřitelný příběh trpasličí rodiny, která vystupovala i v Československu | info.cz

Články odjinud

Přežili i pokusy v Osvětimi. Neuvěřitelný příběh trpasličí rodiny, která vystupovala i v Československu

Rok před koncem druhé světové války přicestovali jedním z transportů do nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim Ovitzovi. Rumunská rodina dokázala pobyt v koncentráku přežít, přestože na ní prováděl pokusy nechvalně známý nacista Josef Mengele.

Rodina potulného trpasličího rabína Shimsona Eizika Ovitze původem z rumunského Maramurese nesestávala ze samých trpaslíků, těch byla ale většina. První i druhá žena zakladatele rodu byly běžného vzrůstu.

Z prvního manželství vzešly dvě dcery – Rozika a Franziska – obě trpasličího vzrůstu. Z druhého svazku bylo dětí hned osm. Avram, Freida, Micki, Elizabeth a Piroska, rovněž zvaná Perla, byli liliputi, Sarah, Leah a Arie byli běžného vzrůstu.

Sourozenci dávno před válkou založili úspěšnou uměleckou skupinu a se svými vystoupeními putovali po celé Evropě. Jejich schopnosti obdivovali i lidé v Československu. Liliputánská herecká společnost, jak své těleso Ovitzovi nazvali, byla schopná účinkovat v pěti jazykových variacích – v rumunštině, jidiš, maďarštině, němčině a ruštině.

Ačkoliv byl po dobytí Rumunska sousedními Maďary vyhlášen zákaz vystupování židovských umělců před nežidovským publikem, Ovitzovi byli natolik populární, že jim byla udělena výjimka. Jejich turné tak mohlo pokračovat až do roku 1944, kdy přišel transport do Osvětimi.

Při nástupu do koncentračního tábora způsobili sourozenci rozruch. Především ženské členky souboru si daly nesmírně záležet na svém vzhledu a dorazily skvěle upravené a v parádních šatech. Z transportu se podařilo uprchnout jejich bratrovi Ariemu, nacisté jej ale nakonec dopadli a po vězení jej čekala poprava.

Ovitzovi se ale měli stát nejpočetnější rodinou, která hrůzy nacistického koncentráku přežije. Dozorci odvedli všechny příslušníky přímo k lékaři Josefu Mengelemu, který v Osvětimi prováděl na lidech děsivé pokusy. Trpasličí rodina se měla stát dalším terčem jeho odporného výzkumu. Přes veškeré utrpení to nakonec rumunskému klanu zachránilo život.

Nehledě na vzrůst putovali všichni Ovitzovi do speciálně upraveného obydlí, které jim zajišťovalo lepší hygienické a stravovací podmínky než jiným. Spolu s nimi pak také několik dalších Rumunů z vlaku, kteří využili příležitosti a tvrdili, že jsou příbuznými. Mengele chtěl, aby byli v dobrém zdravotním stavu, sehnat lidi trpasličího vzrůstu totiž bylo pro nacistického zločince obtížné.

Všechny členy rodiny čekalo v následujících měsících peklo na zemi, nejmladšího osmnáctiměsíčního Shimsona nevyjímaje. Den za dnem následovaly Mengeleho pokusy, trhání vlasů a zubů, otevírání žil a v případě žen i ohavné gynekologické experimenty. 

Ačkoliv se očekávalo, že bude rodina zavražděna, jakmile na nich Mengele dokončí své sadistické pokusy, dožila se osvobození Osvětimi Rudou armádou 27. ledna 1945. Následně je čekal pobyt v uprchlickém táboře v SSSR, odkud byli po nějakém čase propuštěni.

Do rodné země putovali pěšky po dobu sedmi měsíců, svůj dům, kde bydleli všichni členové rodiny spolu se svými manželi a manželkami, ale nalezli v troskách. Nakonec se tak rozhodli pro emigraci nejprve do Belgie a posléze do Svaté země.

V Izraeli obnovili svou uměleckou činnost a s velkým úspěchem zemi objížděli na nové šňůře vystoupení až do roku 1955, kdy si koupili kino a odešli na odpočinek. Přes hrůzy, kterým museli Ovitzovi za svého života čelit, se dožili sourozenci vesměs velmi vysokého věku. Rekordmankou je v tomto ohledu prvorozená Rozika, která dosáhla věku 98 let. Poslední ze slavných sourozenců, nejmladší Perla, zemřela v roce 2001.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud